Farklı silan uygulamalarının hibrit seramik ile rezin siman arasındaki bağlantıya etkisi
The effect of different silane applications on the connection between hybrid ceramic and resin cement
  1. Tez No: 539682
  2. Yazar: TELMAN İSKENDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MUSTAFA ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada CAD/CAM materyali olan hibrit seramik kullanıldı. Simantasyon için bir dual-cure rezin siman materyali ile birlikte silan içeren ve içermeyen olmak üzere iki farklı bonding ajanı ve iki farklı silan materyali kullanıldı. Toplam 120 adet hibrit seramik örnek rastgele 6 gruba ayrıldı (n=20). Biri kontrol grubu olmak üzere, 4 farklı gruba 4 farklı bağlanma ajanı ve bir gruba hidroflorik asit ve bir bağlanma ajanı uygulandı. Tüm örneklere termal siklus uygulandı ve altı farklı grubun rezin simanla makaslama bağlanma dayanımı değerleri karşılaştırıldı. İstatistiksel analiz için SPSS 23.0 programı kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Bu çalışmanın sınırları dahilinde, hibrit seramik materyalinden üretilen restorasyonların bu çalışmada kullanılan tüm bağlanma ajanları ile simantasyonu önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, a CAD/CAM material with hybrid ceramic content was used. For cementation were used a dual-cure resin cement material, two different silane materials, silane based bonding agent and bonding agent without silane. A total of 120 hybrid ceramic samples were randomly divided into 6 groups (n = 20). The first was the control group, to other 4 different groups were applied 4 different bonding agents and to last group were applied hydrofluoric acid and one bonding agent. Thermal cycling was applied to all samples and the shear bond strength values of the six different groups were compared. SPSS 23.0 program was used for statistical analysis. The level of statistical significance was accepted as p 0,05). Within the limitation of this study, may be suggested that the restoration from hybrid ceramic material can be used with all binding agents that were used in this study.