Akut pankreatitli hastalarda ilk başvuru anındaki ranson skoru ile tiyol disülfid düzeylerinin korelasyonu
The correlation of ranson score and tiol disulfide levels at the first admission in patients with acute pancreatitis
  1. Tez No: 539736
  2. Yazar: SELDA KIDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÖZHASENEKLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İlk ve Acil Yardım, Gastroenterology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Akut pankreatitin başlaması ve ilerlemesinde serbest oksijen radikallerinin rolü son zamanlarda yapılan çalışmalar ile ortaya konmuştur. Serbest oksijen radikallerinin üretimine bağlı mekanizmalar sonucu hücre içi oksidasyon redüksiyon dengesinde oksidasyon lehine artış olması sıklıkla biyokimyasal oksidatif stres olarak tanımlanmaktadır. Tiyol/disülfid homeostazı yeni bir oksidatif stres göstergesidir. Bu çalışmadaki amacımız akut pankreatitte tiyol/disülfit dengesini değerlendirmek ve Ranson skoru ile tiyol/disülfit dengesinin korelasyonunun istatiksel olarak anlamlı olup olmadığını araştırmaktır. Materyal ve Yöntem: Çalışmaya 01 Ekim 2017 – 01 Ağustos 2018 tarihleri arasında acil servise başvuran ve akut pankreatit tanısı alan 77 hasta ve kontrol grubu olarak da 58 sağlıklı kişi dahil edildi. Hasta dosyaları retrospektif olarak tarandı. Hastaların yaş, cinsiyet, tam kan, biyokimya, feroksidaz ve tiyol disülfit değerleri ile nötrofil lenfosit oranları kayıt altına alındı. Hastaların başvuru anındaki Ranson skorları hesaplandı. Bulgular: Hasta grubunun %53,2'si (n=41), kontrol grubunun ise %53,4'ü (n=31) kadındı. Hasta grubunun yaş ortalaması 57 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması ise 61 yıldı. Hasta grubunda native tiyol, toplam tiyol ve feroksidaz değerlerinin kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğu saptandı (p değerleri sırasıyla
Özet (Çeviri)
Introduction: The role of free oxygen radicals in the onset and progression of acute pancreatitis has been demonstrated by recent studies. As a result of mechanisms related to free oxygen radicals production, the increase in intracellular oxidation reduction balance in favor of oxidation is often defined as biochemical oxidative stress. Thiol / disulfide homeostasis is a new indicator of oxidative stress. Our aim in this study was to evaluate the balance of thiol / disulfide in acute pancreatitis and to investigate whether the correlation of the Ranson score and the thiol / disulfide balance was statistically significant. Material and Method: The study included 77 patients who were admitted to the emergency department between 1 October 2017 and 1 August 2018 and were diagnosed as acute pancreatitis and 58 healthy controls were included in the study. Patient files were retrospectively reviewed. Age, gender, complete blood count, biochemistry, feroxidase and thiol disulfide values and neutrophil lymphocyte ratios were recorded. The Ranson scores at the time of admission were calculated. Results: 53.2% (n = 41) of the patient group and 53.4% (n = 31) of the control group are female. The average age of the patient group is 57 years and the average age of the control group is 61 years. In the patient group, the levels of native thiol, total thiol and ferroxidase were found to be significantly lower than the control group (p values