Diyetle indüklenen obezitede forskolin ve rolipraminin cAMP, cGMP leptin, rezistin, adiponektin, KC fonksiyon testleri ve lipid düzeyi üzerine olan etkilerinin raştırılması
The effect of forskolin and rolipram on the cAMP cGMP, leptin, resistin, adiponektin, liver function tests and lipit levels diet induced obesity in rats
- Tez No: 297414
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS MEHMETOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı sıçanlarda diyetle indüklenen obezitede forskolin verolipramın obezite üzerine olan etkilerinin cAMP, cGMP, SYA, leptin, rezistin,adiponektin ve karaciğer fonksiyon testlerinin ölçülerek ortaya konmasıdır.Gereç ve Yöntem: Çalışma 50 adet Wistar cinsi dişi rat üzerinde gerçekleştirildi.Ratlar 5 gruba ayrıldı. Gruplar; normal diyet grubu (grup 1), yağlı diyet grubu (grup 2),yağlı diyet+forskolin grubu (grup 3), yağlı diyet+rolipram grubu (grup 4) ve yağlı diyet+ forskolin + rolipram grubu (grup 5) şeklinde ayrıldı. Gruplar 10 hafta süre ile beslendi.Son iki hafta grup 3?e forskolin (%10?luk forskolin ekstresinden 5 mg/kg/gün), grup 4?e(rolipram 0.1 mg/kg/gün) ve grup 5?e forskolin ve rolipram (forskolin 5 mg/kg/gün verolipram 0.1 mg/kg/gün) verildi. Bu süre sonunda ratlardan ketamin anestezisi altındakardiyak ponksiyonla kan örnekleri alındı. Alınan kanların serum örneklerinde cAMP,cGMP, SYA, leptin, rezistin ve adiponektin düzeyleri EL?ZA tekniği ile çalışan ticarikitlerle ve karaciğer fonksiyon testleri (AST, ALT, GGT) ise rutin metodlarla ölçüldü.Bulgular: Sadece yağlı diyetle beslenen gruba (grup 2) ait cAMP ve SYA düzeylerikontrol grubuna (grup 1) göre istatistiki açıdan önemli düzeyde artmazken, forskolin (grup3), rolipram (grup 4) ve forskolin+rolipram (grup 5) verdiğimiz gruplara ait serum cAMPdüzeyleri ile SYA düzeyleri kontrol grubuna (grup 1) ve sadece yağlı diyet verilen gruba(grup 2) göre önemli düzeyde yüksek bulundu. Gruplara ait cGMP düzeyleri arasında iseönemli bir fark bulunamadı.Çalışmamızda leptin düzeyi, yüksek yağlı diyetle beslediğimiz gruplarda (grup 2-3-4-5) kontrol grubuna (grup 1) göre önemli düzeyde yüksek, adiponektin düzeyi ise önemlidüzeyde düşük olduğu bulundu, fakat rolipram verdiğimiz grupta (grup 4) her iki hormondüzeyinde fark bulunamadı. Gruplara ait rezistin düzeyleri arasında ise önemli bir farkbulunamadı.ALT rolipram (grup 4) ve forskolin+rolipram (grup 5) verdiğimiz grupta, AST iseforskolin +rolipram (grup 5) verdiğimiz grupta kontrol grubuna (grup 1) göre istatistikiolarak anlamlı derecede düşük bulundu.Sonuç: Sonuçta bulgularımız forskolin ve rolipramın cAMP düzeyini artırarak lipolizihızlandırdığını, forskolin verilen grupta yağ dokusundan salgılanan leptin düzeyininarttığını adiponektin düzeyinin azaldığını, rolipram verilen grupta ise leptin ve adiponektindüzeylerinde herhangi bir değişiklik olmadığını, her iki grupta rezistin düzeyinindeğişmediğini ve son olarak her iki maddenin karaciğer fonksiyonları üzerine faydalı etkiyaptıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to investigate effects of forskolin and rolipram on cAMP,cGMP, FFA, leptin, rezistin, adiponectin levels and liver function tests in diet inducedobesity in rats.Materials and Methods: This study was performed on 50 Wistar female rats. The ratswere separated into five groups. The groups were formed as follows: normal diet group(group 1), high fat diet group (group 2), high fat diet +forskolin group (group 3), highfat diet +rolipram group (group 4) and high fat diet + forskolin + rolipram group (group5). Forskolin group (group 3) received 5 mg/kg/day of 10 % forskolin extract, rolipramgroup (group 4) received 0.1 mg/kg/day rolipram, forskolin plus rolipram group (group 5)received 5 mg/kg/day forskolin and 0.1 mg/kg/ day rolipram in their chow. The groupswere fed 10 weeks and forskolin and rolipram were added to the chow for last two weeksvia gastric gavage After that period, the rats were killed under ketamine anesthesia andblood samples were obtained via cardiac punction. cAMP, cGMP, FFA, leptin, resistin andadiponektin levels were determined by commertially available kits based on ELISAtechnique and liver function tests (AST, ALT, GGT) were measured by routin methods inserum samples of the rats.Findings: Serum cAMP and FFA levels were significantly higher in the group 3, group4 and group 5 than in the control group (group 1) and in the high fat diet group (group 2).There was no significant difference between serum cAMP and FFA levels of controlgroup (group 1) and high fat diet group (group 2). There was no significant differencebetween serum cGMP levels of the groups.Serum leptin levels were significantly higher whereas serum adiponectin levels weresignificantly lower in the high fat diet groups than in the control group. But, there was nodifference between serum leptin and adiponectin levels of the rolipram group (group 4)and the control group (group 1). In addition, there were no differences between serumresistin levels of the groups.Serum ALT levels was significantly lower in the rolipram (group 4) and forskolin+rolipram (group 5) groups than in the control group (group 1). Serum AST levels weresignificantly lower in forskolin+ rolipram group (group 5) than in the control group(group 1).Results: Our findings show that forskolin and rolipram increase the level of cAMPwhich results in an increase in lipolysis. In forskolin group leptin levels were increasedwhereas adiponectin levels were decreased, whereas in rolipram group there was nochange in leptin and adiponectin levels, also there was no change in resistin levels of bothgroups . Finally both substances have beneficial effect on the liver functions .