Östrojen eksikliğinin larenks üzerine histopatolojik etkileri
Histopathological effects of östrogen deficiency in larynx
- Tez No: 539751
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL EGELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Çalışma Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hayvan Laboratuar'ında yapıldı. Çalışmada kadın popülasyonunda özellikle postmenopozal yaş aralığında sıklığı artan ses kısıklığı ve kronik öksürük şikayetlerinin östrojen eksikliğine bağlı olabileceği düşünülerek östrojen eksikliğinin larenks dokusu üzerindeki muhtemel histopatolojik etkileri deneysel olarak araştırıldı. Çalışma 6'sı kontrol grubu olmak üzere toplam 21 rat üzerinde yapıldı. 15 rat cerrahi overektomi uygulandıktan sonra Grup-2 ve Grup-3 olmak üzere iki gruba ayrıldı. Deneysel olarak östrojen eksikliği oluşturulan gruplardan Grup-2 1 ay, Grup-3 2 ay takip edildikten sonra tüm gruplar letal doz ketaminle sakrifiye edilerek larengeal doku örnekleri üzerinde mikroskopik incelemeler yapıldı. Bulgular gruplar arası istatistiksel incelemeye tabi tutuldu. Çalışmamızda larenks doku örneklerinin histopatolojik incelemesi yapıldı. Deneysel olarak östrojen eksikliği oluşturulan Grup-2 ve Grup-3'ün kontrol grubu (Grup-1) ile yapılan karşılaştırılmasında; lamina propriada inflamasyon artışı, goblet hücre sayısında azalma, solunum epitel hücrelerinde silia kaybı, lamina propria tabakasında vasküler dilatasyon artışı, solunum epitelinde inflamasyon artışı , solunum epitelinde psödostratifikasyon artışı saptandı. Yapılan istatistiksel incelemde bulguların anlamlılık gösterdiği tespit edildi. Yaptığımız çalışmayla özellikle postmenopozal yaş aralığında östrojen eksikliği ile ilişkili olabileceği düşünülen ses kısıklığı ve kronik öksürük şikayetlerinin nedeni olan laringeal histopatolojik değişiklikleri, deneysel olarak cerrahi overektomize ratlar üzerinde göstererek kanıtlamış bulunmaktayız. Sebebi bilinmeyen kronik öksürük, ses kısıklığı şikayetleri olan kadınlardan özellikle postmenopozal yaş aralığında etyolojik faktörler içinde östrojen eksikliğinin olabileceğinin düşünülmesini ve buna yönelik tedavi yaklaşımının faydalı olabileceğini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study was performed at Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Animal Laboratory. In this study, the histopathological effects of estrogen deficiency on the laryngeal tissue were investigated experimentally, especially in the postmenopausal age range. The study was performed on 21 rats, 6 of which were control group. After surgery, 15 rats were divided into two groups as Group-2 and Group-3. Experimentally, groups of estrogen-deficient groups were followed-up in Group-2 for 1 month and Group-3 for 2 months. All groups were sacrificed with lethal dose of ketamine and microscopic examinations were performed on laryngeal tissue samples. Results were analyzed statistically. Histopathological examination of laryngeal tissue samples was performed in our study. In comparison of the control group (Group-1); increase of inflammation in lamina propria, decrease in goblet cell count, loss of cilia in respiratory epithelial cells, increase of vascular dilatation in lamina propria, increase in inflammation of respiratory epithelium and increase in pseudostrification in respiratory epithelium were detected. Statistical analysis revealed that the findings were significant. We have shown that laryngeal histopathological changes, which are the cause of complaints of hoarseness and chronic cough, which may be related to estrogen deficiency especially in the postmenopausal age range, have been experimentally demonstrated on surgical overectomized rats. We suggest that estrogen deficiency may be considered among etiologic factors, especially in the postmenopausal age range of women with chronic cough and hoarseness of unknown cause