Yutma güçlüğü nedeniyle perkütan endoskopik gastrostomi tüpü takılmış olan hastalarda tüp ile beslenmenin serum kantitatif aminoasit düzeyleri üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 539769
  2. Yazar: RIDVAN SİVRİTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç Sarkopeni ilerleyici ve yaygın olarak kas gücü ve kuvvetinin kaybı ile karakterize fiziksel bağımlılık, düşmeler, kötü yaşam kalitesi ve mortalite gibi olumsuz sonuçlara neden olan geriatrik bir sendromdur. Kas proteinlerinin parçalanması, kısmen yağsız vücut kütlesinin artması ve başta dallı zincir amino asitlerin oksidasyonunun artmasıyla oluşan periferik enerji açığına neden olan önemli bir katabolik süreçtir. Herhangi bir malnütre hastadaki prognozu tahmin etmek zordur, ancak teorik olarak periferik enerji açığındaki bozulma derecesi ile ilişkili olması gerekir ve bu durum da plazma amino asit kalıbıyla ilişkili olabilir. Biz de bu tezimizde perkutan endoskopik gastrostomi (PEG) tüpü takılmış olan hastalarda PEG ile beslenmenin yaşam süresi ve kantitatif aminoasitler üzerine olan etkisini değerlendirmeyi planladık. Gereç ve Yöntem Çalışmaya 18 yaş üstü herhangi bir nedenden dolayı iç hastalıkları kliniğimize interne edilen ve yutma refleksi kaybı nedeniyle PEG endikasyonu konulan hastalar dahil edildi. Çalışmaya 18 yaş altı hastalar, internasyonunun ilk 48 saatinde parenteral nütrisyon desteği alan, major ortopedik cerrahi öyküsü olan hastalar dahil edilmedi. Çalışmaya dahil edilen hastalar 0.,3.,6. ve 12. aylarda kontrol vizite çağrıldı. Hastaların her vizitte antropometrik ölçümleri, kas güçleri, fiziksel performansları, nutrisyon durumları değerlendirilip biyokimyasal kan testleri ve kantitatif aminoasit düzeyleri tetkik edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim Sarcopenia is a geriatric syndrome that causes negative consequences such as physical dependence, falls, poor quality of life and mortality characterized by progressive and commonly loss of muscle strength and strength. The breakdown of muscle proteins is an important catabolic process that causes a partial energy deficit due to increased lean body mass and increased oxidation of branched chain amino acids. It is difficult to predict the prognosis of any malnutrition patient, but theoretically should be related to the degree of impairment in the peripheral energy deficit, which may be related to the plasma aminoacid template. In this thesis, we planned to evaluate the effect of PEG feeding on the life expectancy and quantitative aminoacids. Materials and Methods The patients who were referred to our internal medicine clinic for any reason over 18 years of age and whose PEG indication was given due to swallowing reflex loss were included in the study. Patients under 18 years of age, patients with parenteral nutrition support within the first 48 hours of the operation, who had a history of major orthopedic surgery were not included. Patients included in the study were in 0., 3., 6. and 12. 9 months the control visit was called. Anthropometric measurements, muscle strengths, physical performances, nutritional status were evaluated and biochemical blood tests and quantitative amino acid levels were evaluated at each visit.