Kardiyak elektrofizyolojik denge indeksi ile SYNTAX skoru ve GENSINI skoru arasındaki ilişki
The relationship between SYNTAX score and GENSINI score with index of cardiac electrophysiological balance
  1. Tez No: 539768
  2. Yazar: MEHMET MEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
12- derivasyonlu yüzey elektrokardiyografi (EKG) koroner arter hastalığı (KAH) tanısında en yaygın kullanılan tetkiklerden biridir. Klasik öğretideki normal EKG bulguları her zaman KAH varlığını dışlamaz. Kardiyak Elektrofizyolojik Denge İndeksi (ICEB) EKG'deki QT mesafesinin QRS süresine bölünmesiyle elde edilen ve KAH tahmininde kullanılma ihtimali olan yeni bir indekstir. Bu çalışmada bilinen KAH olmayan, fakat kararlı koroner arter hastalığı (KKAH) düşünülerek koroner anjiyografi planlanan olgularda ICEB'in anjiyografik olarak saptanan KAH varlığını öngördürücülüğü ve KAH saptanan hastalarda da SYNTAX ve GENSINI skorları ile ilişkisinin olup olmadığı irdelenmiştir. Çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji polikliniğine başvurmuş ve ilgili hekim tarafından kararlı angina pektoris düşünülerek koroner anjiyografi yapılan 189 hasta alındı. Hastaların yaş, boy, kilo, cinsiyet gibi bazal karakteristik özellikleri sorgulandı ve hipertansiyon, diyabetes mellitus, hiperlipidemi ile sigara kullanımı gibi geleneksel kardivasküler risk faktörleri kaydedildi. Her hasta için ICEB hesaplandı, anjiyografi sonrasında KAH varlığı (en az 1 majör epikardiyal koroner arterde % 70 ve üzeri, sol ana koronerde ise % 50 ve üzeri darlık) kaydedildi ve KAH olanlarda da GENSINI ve SYNTAX skorları hesaplandı. Lojistik regresyon analizi ile ICEB'in ciddi KAH varlığını öngördürücülüğü ve çok değişkenli regresyon analizi ile GENSINI ve SYNTAX skorları ile ilişkisi irdelendi. Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 58,9 yıl idi. Hastaların %57,7'si erkekti. Hastaların 79'unda (% 41,8) KAH saptandı. KAH saptanan ve saptanmayan hastalarda ICEB sırasıyla 4,22±0,60 ve 4,09±0,54 idi (p=0,128). Tüm hastaları içerecek tarzda yapılan lojistik regresyon analizinde ICEB'in (p=0,043) yaş, erkek cinsiyet, sigara kullanımı ve DM gibi geleneksel risk faktörlerinden bağımsız olarak KAH'ı öngördürdüğü saptandı. KAH saptanan grupta GENSINI skoru 36,37±28,05, SYNTAX skoru 11,76± 8,93 bulundu. Bu grupta yapılan çoklu regresyon analizinde ICEB ile GENSINI ve SYNTAX skorları arasında anlamlı bir ilişki saptanamadı. Sonuç olarak ICEB'in KAH için yeni bir 12-derivasyonlu yüzey EKG bulgusu olmaya aday olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
12-lead electrocardiography (ECG) is one of the most frequently utilized tools for the diagnosis of coronary artery disease (CAD). However, a normal ECG in common sense does not always rule out CAD. Intracardiac electrophysiologic balance (ICEB), calculated by dividing the QT interval by the QRS width, is a newly defined index that has a potential role for the diagnosis of CAD. In this study, we have evaluated the place of ICEB first for the diagnosis of CAD in patients with no known CAD who underwent coronary angiography with the presumptive diagnosis of stable CAD, and second, its relation with the SYNTAX and GENSINI scores in the subset of patients who were found to have angiographically proven CAD. A total of 189 patients who admitted to the outpatient department at Gazi University Medical School Department of Cardiology and subsequently underwent coronary angiography with the presumptive diagnosis of stable CAD were included. Conventional risk factors for CAD and demographic charactersitics of the whole population were recorded. For each patient, ICEB was calculated on a resting 12-lead ECG. Angiographically, CAD was defined as the presence of ≥ 50 % stenosis in the left main coronary artery or ≥ 70 % stenosis in an other major epicardial coronary artery. GENSINI and SYNTAX scores were calculated in patients who were found to have CAD. Logistic regression analysis was used to evaluate the place of ICEB for the diagnosis of CAD. Multiple lineer regression analysis was utilised to evaluate the relation of ICEB with the GENSINI and SYNTAX scores. The mean age of the population was 58,9 years. 57,7 % were males. Coronary artery disease was detected in 79 (41,8%). ICEB was found to be 4,22 ± 0,60 and 4,09 ± 0,54 in those with and without CAD, respectively (p=0,128). ICEB was found to be a significant predictor of CAD independent of the conventional risk factors for CAD including age, sex, smoking and diabetes mellitus (p=0,043) by logistic regression analysis encompassing the whole study population. The GENSINI and SYNTAX scores in the subset of patients with CAD were 36,37 ± 28,05 and 11,76 ± 8,93, respectively. Multiple regression analysis applied to this subset of patients disclosed no significant relation between ICEB and these 2 scores. In conclusion, we believe that ICEB holds promise as a new diagnostic 12-lead ECG finding for the diagnosis of CAD.