Erken başlangıçlı romatoid artrit hastaları ile geç başlangıçlı romatoid artrit hastalarına ait, demografik veriler, klinik özellikler ve medikal tedavilerinin değerlendirilmesi
Early onset rheumatoid arthritis patients and late onset rheumatoid arthritis patients demographic data, clinical features and evaluation of medical therapies
  1. Tez No: 539798
  2. Yazar: ÖZLEM EVECEN ERİŞMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Romatoid artrit (RA) en sık rastlanan kronik inflamatuar bir romatizmal hastalıktır. Bu araştırmada elli yaş üstü ve elli yaş altı RA hastalarının demografik ve klinik özelliklerinin ve medikal tedavilerinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Metod: Çalışmaya Kasım 2015-Temmuz 2018 tarihleri arasında 2010 ACR/ EULAR RA kriterlerini sağlayan 188 hasta dahil edildi. 18 yaşından küçük olanlar çalışmaya alınmadı. 50 yaş üstü ve 50 yaş altı başlangıç gösterenler olarak iki gruba ayrıldı.Çalışma grubu 1 kez değerlendirildi. Hastaların RA tanısı aldıkları yaş, akut başlangıç, tanı anında kilo kaybı, diyabet, hipertansiyon, ateroskleroz varlığı ile sigara ve alkol alışkanlığı soruldu. Hastaların eklem tutulumları, tanı anındaki romatoid faktör, siklik sütrilene peptit, eritrosit sedimantasyon hızı, c-reaktif protein değerleri incelendi ve geçmişteki ve şimdi kullandıkları tedaviler karşılaştırıldı. Bulgular:Çalışmamızda erken ve geç başlangıçlı olarak kadın/erkek oranları erken başlangıçlıda erkek/kadın 3.76/1, geç başlangıçlıda 1.8/1 olarak bulundu (p=0.03). GBRA (Geç başlangıçlı romatoid artrit) hastalarında komorbit durumlar diyabet, hipertansiyon, ateroskleroz istatistiksel olarak daha anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Goal: Rheumatoid arthritis (RA) is the most common chronic inflammatory rheumatic disease. In this study, it is aimed to compare the demographic and clinical features and medical treatments of patients over the age of fifty and under 50 years of age. Methods: The study included 188 patients who met the 2010 ACR / EULAR RA criteria between November 2015 and July 2018. Those under 18 years of age were not included in the study. They were divided into two groups as those who were older than 50 and under 50 years of age. The study group was evaluated 1 times. The patients were asked about the age, acute onset of RA, weight loss at the time of diagnosis, diabetes, hypertension, presence of atherosclerosis and smoking and alcohol consumption. The joint involvement of the patients, rheumatoid factor at the time of diagnosis, the peptide, the erythrocyte sedimentation rate, the c-reactive protein values were analyzed and the past and current treatments were compared. Results:In our study, male / female rates were found to be 3.76 / 1 at early onset and 1.8 / 1 at late onset in the early and late onset (p = 0.03). In GBRA patients, comorbid conditions, diabetes, hypertension and atherosclerosis were found to be statistically significantly higher (p 0.05).