Kronik hepatit b hastalarında başlangıç kalitatif ve kantitatif hbsag düzeylerinin uzun dönem takiplerde seroklirens ve serokonversiyon üzerine etkisi
The effect of starting qualitative and quantitative hbsag levels of chronic hepatitis b patients on the seroclearence and seroconversion in long-term follow up
  1. Tez No: 539861
  2. Yazar: DİLARA TURAN GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: Hepatit B virüs (HBV) enfeksiyonunda seroklirensi predikte etmek için başvurudaki kantitatif serum hepatit B yüzey antijeninin (qHBsAg) düşük seviyelerinin önemli bir biyobelirteç olduğu bilinmektedir. Biz de bu tez çalışmasında qHBsAg düzeylerinin ve hastalık takibinde kullanılan diğer faktörlerin seroklirens gelişimi üzerine etkisini ortaya koymayı amaçladık. Yöntemler: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı'na Ocak 1999-Aralık 2017 tarihleri arasında başvuran serum HBsAg pozitif, anti-HCV negatif, anti-HDV negatif, karaciğer sirozu ve karaciğer kanseri olmayan 6-12 ay aralıklarla düzenli takibi olan, başvurudaki qHBsAg düzeyi ölçülmüş 580 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamızda qHbsAg düzeyleri, başlangıç HbsAg düzeyi, yaş, cinsiyet, HBeAg ve diğer biyobelirteçlerin hastaların ilerleyen takibindeki seroklirens gelişimi ile ilişkisi incelendi. Veriler: Çalışmamızda başvuruda kantitatif HBsAg ölçümü olan hastaların 213'ünde seroklirens gelişmişken; 367'sinde seroklirens gelişmemiştir ve seroklirens yanıtı ortalama 76. ayda (76.57±48.77) gelişmiştir. Başlangıç qHbsAg
Özet (Çeviri)
Introduction: Although a low level of quantative hepatitis B surface antigen (qHBsAg) is a marker of hepatitis B virüs (HBV) seroclearance, additional biomarkers are needed for more accurate prediction. In this study we aimed to investigate and to bring in to the open the factors that has effects on HBsAg seroclearance. Methods: We performed a retrospective analysis of data from a cohort of individuals in Ankara who were HBsAg seropositive, anti-HCV negative, anti-HDV negative and free of cirrhosis and/or liver cancer; patient datas recruited from the patient files between 1999 and 2017, and patients has included to study who had evaluated every 6–12 months regularly. We noted starting levels of quantitative HBsAg in blood samples from 580 participants. The first date at which a sample tested negative for HBsAg, was designated as the date of spontaneous HBsAg seroclearance. We calculated cumulative incidences of HBsAg seroclearance; associations between level of initial qHbsAg, age, gender, HbeAg and other biomarkers and HBsAg seroclearance. Results: In this study, 213 patients make developed HBsAg seroclearance and 367 patients didn't make developed HBsAg seroclearance. In these patients, seroclearance developed at a mean of 76 months ( 76.57±48.77). Patients with qHBsAg value of