İzmir Liman Tepe su altı kazı çalışmalarından elde edilmiş arkaik ve günümüze ait zeytin çekirdeklerinin ilave edildiği topraklarda kabron mineralizasyon
Carbon mineralization in the soils added olive seeds beloing to archaic and present period supplied from Izmir Liman Tepe under water excavation works
- Tez No: 539886
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE AKA SAĞLIKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, İzmir Liman Tepe Sualtı Araştırma Merkezi'nden temin edilmiş Arkaik döneme ait yaklaşık 2600 yıllık öğütülmüş eski zeytin çekirdekleri (EZÇ) ile günümüze ait taze zeytin çekirdeklerinin (TZÇ)zeytin toprak karbon (C) içeriğine (%) eşdeğer(1/1), bu değerin yarısı (1/2) ve dörtte biri (1/4) oranlarda (g) topraklara ilave edilerek C mineralizasyonuna etkileri araştırılmıştır.Topraklarda C mineralizasyonu kontrollü koşullarda (28 °C, 45 gün) CO2respirasyonmetodu ile belirlenmiştir. İlavesiz zeytin toprağının kumulatif C mineralizasyonunun zeytin toprağının karbon içeriğine eşdeğer (1/1), yarısı (1/2) ve dörtte biri (1/4) oranlarda kurutulup öğütülmüş taze ve eski zeytin çekirdekleri (TZÇ ve EZÇ) ilave edilmiş topraklardan anlamlı düzeyde düşük olduğu tespit edilmiştir (sırasıyla; P = 0.002, P = 0.031, P = 0.007, P = 0.002, P = 0.000 ve P = 0.002). Taze ve eski zeytin çekirdeği ilaveli topraklar (1/1, 1/2 ve 1/4) kendi içinde ayrı ayrı değerlendirildiğinde ise C mineralizasyon değerleri arasında anlamlı farklılık olmadığı saptanmıştır (P > 0.05). Zıt gruplar arasında karşılaştırma yapıldığında kumulatif C mineralizasyonu toprak karbon içeriğinin 1/2 oranına eşdeğer taze zeytin çekirdeği ilaveli topraklarda 1/2 oranında eski zeytin çekirdeği ilaveli topraklardan anlamlı düzeyde düşük olduğu tespit edilmiştir (P = 0.024). Bu bulgular ışığında topraklara ilave edilen zeytin çekirdeğinin eski veya taze olmasının mikroorganizmalar açısından fark etmediği ve karbon kaynağı olarak kullanıldığı sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the old olive seeds (OOS) which were approximately 2600 years old and the fresh olive ground seeds (FOS) were obtained from the İzmir Liman Tepe Underwater Research Center were added to the soil at the equivalent (1/1) to the content of olive soil carbon (C), the half (1/2) and quarter (1/4) of this value and were in vestigated the effects on C mineralization. C mineralization in the soil was determined by CO2 respiration method under controlled conditions (28 ° C, 45 days). It was found that the cumulative C mineralization of untreated olive soil was significantly lower than that of the old and fresh olive seeds (OOS and FOS), which were dried and ground at the equivalent (1/1), half (1/2) andquarter (1/4) of the carbon content of the olive soil (P = 0.002, P = 0.031, P = 0.007, P = 0.002, P = 0.000 and P = 0.002, respectively). When fresh and old olive seed sadded soil (1/1, 1/2 and 1/4) were assessed individually, there was no significant difference between C mineralization values (P> 0.05). Comparisons between opposite groups showed that the cumulant C mineralization was found to be significantly lower than that of fresh olive seed added soil, which is equivalent to 1/2 of the soil carbon content, to 1/2 of the old olive seed added soil (P = 0.024). In the light of the sefindings, the olive seed added to the soil was oldor fresh did not differ in terms of microorganisms and was used as a carbon source.