Bir uçağın kanat ve sabit iniş takımı aerodinamik ilişkisinin iki boyutlu incelenmesi
A two dimensional investigation of aerodynamic relation of an airplane wing and fixed landing gear
  1. Tez No: 539931
  2. Yazar: MURAT ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERTUNÇ TAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Uçak Mühendisliği, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada havacılıkta uçak kanat geometrilerimde sıklıkla kullanılan NACA0012 kanat profili ve bir daire geometrisinin beraber, hesaplamalı akışkanlar dinamiği teknikleri kullanılarak incelemesi yapılmıştır. Çalışmanın yapılmasındaki esas amaç, bir uçağın iniş takımlarının açık ve kapalı durumlarda uçuş hızına bağlı olarak, uçuşu nasıl etkilediğini ortaya koyabilmektir. Bu amaçla Dauglas A2D Skyshark geometrisi esas alınarak, farklı hızlarda (0.1 Mach, 0.2 Mach, 0.3 Mach) sürükleme katsayısı (CD), kaldırma katsayısı (CL) ve basınç değişimi değerleri incelenmiştir. Bu incelemede CL ve CD değerlerinin iniş takımı açık durumda hız arttırıldığında önemli değişime uğradığı tespit edilmiştir. Hız 0.1 Mach değerine göre 0.3 Mach değerinde CD değerinde yaklaşık sekiz kat artış meydana gelmiştir. Kanat üzerinde yukarıdan aşağı baskı yapan kuvvet miktarında benzer şekilde 8 kat artış gözlenmiştir. Bu durum CL değerinde 8 kat düşüşü ifade etmektedir. İniş takımı kapalı iken ise CL ve CD değerlerinin hız ile değişimi azdır. Bu durum liteatürdeki diğer çalışmalarla uyum göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, NACA0012 airfoil wing profile and circle geometry, which is used extensively as aircraft components has been calculated using fluid dynamics techciques. The aim of the study is to determine how an aircraft affects the flight, where the landing gear is open and closed. On the basis of this reflection Dauglas A2D skyshark geometry. The main reason to make studies, is to analysis CD, CL and pressure change values at different speed (0.1 Mach, 0.2 Mach, 0.3 Mach). During this study, it was found that the CL and CD change significantly when the spped was increased in the landing gears open state.. An approximately eight-fold increase in CD value depend on Mach number. Similarly, an eight-fold increase in the amount of force exerted from the top on the wing was observed. This represents a eight-fold decrease in CL value. But the landing gear is closed, CL and CD values are not change .This result is compatible with other studies in the literature.