Hüzün turizmi kapsamında Çanakkale Savaşlarının turizm ekonomisine etkisi
Effect of Gallipoli Battles on tourism economy within the scope of grief tourism
  1. Tez No: 539942
  2. Yazar: ABDULLAH KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Hüzün turizmi alanı Çanakkale savaş alanlarının turizm ekonomisine etkilerini konu edinen bu tez çalışması, Türkiye turizmine önemli ölçüde girdi sağlayacak Çanakkale ve değerlerinin önemini yansıtmak ve sahip olduğu değerlerle turizm alanında nasıl değerlendirilmesi gerektiği konularına değinmeyi amaçlamıştır. Araştırma da öncelikli olarak kavramsal açıdan temel oluşturması adına literatür taraması yapılmıştır. Turizm ve hüzün turizmi konuları üzerinden başlayan literatür taraması savaş kavramı, Çanakkale savaşları, Çanakkale savaşları mirası, Çanakkale ili coğrafyası, turizmi, turizm çeşitleri, alt yapısı ve özellikle Gelibolu yarımadası savaş alanları konuları detaylandırılarak devam etmiştir. Araştırmanın son kısmında 2011-2016 yılları aralığında Çanakkale ilinin turizm alanı verilerine yer verilmiştir. Belirli yıllar aralığında temel alınan verilerle yorumlayıcı yaklaşım paradigmasının açıklayıcı yöntemi kullanılarak Çanakkale ili ve savaş alanlarının bir turizm değeri olarak Türkiye turizmindeki yerini belirlemeye çalışılmıştır. Çanakkale turizm verileriyle sonuç ve öneriler kısmında hüzün turizmi alanı olarak daha etkin olabilmesi için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation study which discusses the effects of Gallipoli battlefields in the grief tourism field on the tourism economy, aimed to reflect the importance of Çanakkale province's values which will provide input into Turkish economy to a significant extent and to discuss how it should be evaluated in the tourism field with the values it has. Primarily, a literature survey has been conducted in order to create a basis theoretically in the research. The literature survey which started over tourism and grief tourism subjects has maintained by elaborating the issues of battle concept, Gallipoli battles, heritage of Gallipoli battles, geography of Çanakkale province, its tourism, types of tourism, its infrastructure and particularly battlefields of Gallipoli peninsula. In the last part of the research, data of tourism field of Çanakkale province between 2011-2016 years were included. It was tried to determine the place of Çanakkale province and battlefields in the tourism of Turkey as a tourism value by using the explanatory method of interpretive approach paradigm with data which were based on in the range of given years. Suggestions were brought forward for making Gallipoli tourism more effective as a grief tourism field in the parts of conclusion and suggestions with data related with Gallipoli tourism.