Karayolları üzerinde dağıtım noktalarının konumunun belirlenmesinde yapay arı koloni algoritmasının kullanılması
Determining the location of distribution points on highways using artificial bee colony algorithm
  1. Tez No: 360852
  2. Yazar: YEŞİM YEGİNOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ORHAN KESEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde nüfusa bağlı artan tüketim söz konusu olduğundan bakkallar, marketler, mağazalar gibi işletmeler için dağıtım merkezlerinin önemi günden güne artmaktadır. Bu çalışmada Trabzon ili Kalkınma mahallesinde bulunan 30 adet bakkalın ürün tedariğinde kullanacağı dağıtım merkezlerinin konumları belirlenecektir. Dağıtım merkezlerinin sadece kavşak veya bakkal noktaları gibi belirli noktalar üzerinde değil tüm karayolu doğrultuları üzerinde konumlanabileceği hesaba katılarak çalışma sürdürülmüştür. Bakkallar arası yollarda dağıtım merkezleri oluşturmak hem taşıma maliyetlerini ve zaman kaybını en aza indirebilmeye hem de tek bir dağıtım merkezine birden çok bakkalın rahatça ulaşabilmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca, dağıtım merkezleri işletmelere yakın olursa, zaman kaybı ve ürünleri taşıyan taşıtların sebep olduğu çevre kirliliği azalacaktır. Çalışmada bakkallar arası yollar doğru parçalarıyla belirlenmektedir. Yollar iki boyutlu uzayda ayrı ayrı doğru parçalarının birleşimi biçiminde tanımlanmaktadır. Dolayısıyla mevcut optimizasyon yöntemleri alan içinde arama yaparken bu çalışmada doğrular üzerinde bir kısıtlamaya gidildiğinden farklı bir yaklaşım gerekmiştir. Bunun için yapay arı koloni algoritması mevcut probleme göre uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, when it comes to increasing consumption based on population, importance of distribution centers for businesses like grocery stores, shops is increasing day by day. In this study it is determined the places of distribution center of 30 groceries in order to procure the products in Kalkınma and Üniversite quarters in Trabzon city .This study has been occurred by considering that distribution centers are not only on specific points but also entire main roads directions. Occurring distribution centers on the roads between groceries enable to minimize both loss of time & transportation costs and easily transportation to a distribution center for more than one groceries. In addition, if the distribution centers are close to groceries, loss of time and environmental pollution caused by product carrying vehicles will be reduced. The roads between groceries are determined by line segments. Roads are defined by the conjunction of separated line segments in two-dimensioned space. Present optimization methods research in area but, in this study it is required different approach because of the limitation about lines. For this reason, artificial bee algorithm has been improved based on present problem.