Sanayi yapılarında deprem anında oluşan yapısal olmayan risklerin ve alınması gerekli önlemlerin irdelenmesi
Examination of non-structural element risks and required precautions during earthquake in industrial structures
- Tez No: 539995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER BÜYÜKKARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ülkemiz topraklarının büyük bölümünün deprem kuşağı üzerinde yer alması ve geçmişte meydana gelen depremler her zaman bir deprem gerçekleşme ihtimalinin var olduğunu göstermektedir. Ülkemizin yakın geçmişinde yaşanan deneyimler ile olası bir depremin etkilerini azaltabilmek adına önemli tecrübeler edinilmiştir. Deprem anında yapı depreme karşı ne kadar dayanıklı olursa olsun, yapısal olmayan elemanlardan dolayı oluşabilecek riskler her zaman mevcuttur. Sanayi yapılarında yapısal olmayan elemanlar nedeniyle depremde üretim, işgücü, stok, makina ve teçhizatlarda çeşitli riskler oluşabilir. Ayrıca hasar alan tesislerin onarım ve yeniden hizmet vermesinin sağlanması uzun süre alabilir. Ülke ekonomilerinde önemli yeri olan sanayi tesislerinde yapısal olmayan eleman (YOE) riskleri ve alınabilecek tedbirler oldukça önem arz eder. Yapısal deprem riskleri hakkında birçok araştırma yapılmasına karşın yapısal olmayan eleman risklerinin belirlenmesi konusunda yapılan çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu tez çalışmasında yapısal olmayan eleman riskleri ele alınarak, deprem sonrasında oluşabilecek hasarlar ve bu hasarları azaltmaya yönelik tedbirlerden bahsedilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The fact that most of our country's land is located on the seismic belt and the earthquakes that occurred in the past always indicates the possibility of an earthquake. On account of decreasing the earthquake effects, considerable experiences are gained with the experiences in our country's recent past. No matter how durable the building is, there is always a risk that can occur due to the non-structural elements. Some risks may occur in the production, labor, machinery and equipment. Furthermore, restoration and provision of facilities to serve take so much time. Non-structural element (NSE) risk and measures in the industry premises which take an important place in the economies of the countries are very important. Although there is a lot of research about the earthquake risk, the studies conducted about non-structural elements are limited. Non-structural element risk is discussed, damages that may occur during the earthquake and the measures to decrease these damages are mentioned and some suggestions are made in this thesis study.