İnterstisyel akciğer hastalığı tanısında bronkoskopik transbronşiyal forseps biyopsi ve kriyobiyopsinin tanısal değerinin karşılaştırılması
Comparison of the diagnostic value of bronchoscopic transbronchial forseps biopsy and cryobiopsy in the diagnosis of interstitial lung disease
  1. Tez No: 540036
  2. Yazar: BURÇİN HAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KADRİ ÇIRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Giriş ve amaç: Bu çalışmada interstisyel akciğer hastalığı (İAH) tanısında konvansiyonel transbronşiyal biyopsi (TBB) ile transbronşiyal kriyobiyopsinin (cTBB) tanısal açıdan karşılaştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: Mayıs 2015-Mayıs 2017 tarihleri arasında polikliniklerimize başvuran, klinik ve radyolojik olarak İAH kuşkulu 18'i erkek, toplam 35 kişi dahil edildi. Yaş ortalaması 56 (31-75) olarak hesaplandı. Hastaların poliklinik notları, epikrizleri, işlem raporları, radyolojik, laboratuvar ve patolojik sonuçları değerlendirildi. Seçilmiş hastalarda, radyoloji uzman doktorlarının belirlediği alandan, aynı seansta TBB ve cTBB uygulanmıştır. İşlem genel anestezi altında, entübasyon tüpü/rijid bronkoskop içinden fiberoptik bronkoskop (FOB) ile yapılmıştır. FOB içinden gönderilen Olympus marka forseps ve 1.9 mm ERBE marka kriyoprob ile C kollu skopi rehberliğinde subplevral alandan biyopsiler alınmış, kanama kontrolü sonrası işleme son verilmiştir. İşlem 8-15 dk sürmüştür. İşlem sonrası post-op yoğun bakımda 1 saat izlenen hastalara kontrol akciğer grafisi çekilmiştir. Biyopsi materyali patoloji uzman doktorları tarafından hematoksilen eozin ile boyanarak incelenmiştir. İşlem sonrası hastalar komplikasyon durumuna göre ortalama 2.21 gün (1-13 gün) yatış sonrası taburcu edilmiştir. Bulgular: İki hastaya multiple lobdan, 7 hastada sol alt, 22 hastada sağ alt, 4 hastada sağ üst lobdan örnekleme yapılmıştır. cTBB ile 1-5 (ortanca 3) biyopsi alınmıştır. Alınan materyal boyutu 3-4 mm ölçülmüştür. 25 hastada (%71.4) hafif kanama, 5 hastada (%14.2) orta şiddette kanama izlenmiştir. Altı vakada (%17.1) pnömotoraks gelişmiştir. TBB ile 10 hastada (%28.6) patolojik tanıya ulaşılmıştır. Bunların hepsine cTBB materyalinde de aynı tanılar koyulmuştur. cTBB ile tanı koyulan 26 hastanın (%74.3) 4'ünde nonspesifik patolojik bulgular mevcut olarak raporlanmıştır. cTBB ile tanı konan 10 UIP hastasının sadece 1'ine TBB ile tanı koyulabilmiştir. Tartışma: Bu çalışmada interstisyel akciğer hastalığı tanısında transbronşiyal kriyobiyopsi (cTBB) ile transbronşiyal forseps biyopsinin tanısal değerleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The aim of this study was to compare diagnostic efficiency of conventional TBB and cTBB in diagnosis of ILD. Patients and Methods: Eighteen male and 17 female patients were included the study who referred to our policlinics between May 2015 and May 2017. The mean age was 56 (31-75). Polyclinic notes, epicrisis, process reports, radiological, laboratory and pathological results of the patients were evaluated. In the same session, TBB and cTBB were performed from the field determined by radiologists. The procedure was performed under general anesthesia with FOB through the intubation tube / rigid bronchoscope. Olympus-branded forceps and 1.9 mm ERBE cryoprobe sent from the FOB, and biopsies from the subpleural area under the guidance of C-arm scopy were obtained. Post-bleeding treatment was terminated. The process took 8-15 min. Control chest radiographs were performed in patients who were followed-up for 1 hour in post-op intensive care. The biopsy material was examined by hematoxylin eosin staining by pathologists. After the procedure, the patients were discharged after the hospitalization for a mean of 2.21 days (1-13 days). Results: Two patients underwent multiple lobes, 7 patients underwent left lower, 22 patients underwent right lower lobe, and 4 patients underwent right upper lobe sampling. 1-5 (median 3) biopsy was performed with cTBB. Material size was measured 3-4 mm. There was mild bleeding in 25 patients (71.4%) and moderate bleeding in 5 patients (14.2%). Pneumothorax developed in six cases (17.1%). Pathologic diagnosis was achieved in 10 patients (28.6%) with TBB. The same diagnoses were made in all of the cTBB materials. Nonspecific pathological findings were reported in 4 of 26 patients (74.3%) diagnosed with cTBB. Only 1 of 10 UIP patients diagnosed with cTBB could be diagnosed with TBB. Discussion: In this study, the diagnostic values of transbronchial cryobiopsy (cTBB) and transbronchial forceps biopsy were compared in the diagnosis of interstitial lung disease.