Adrenalektomiden sonra böbrek dokusunda gelişen morfolojik değişiklikler
Morphological alterations developing in the renal tissue following adrenalectomy
  1. Tez No: 11326
  2. Yazar: BİLGE ONARLIOĞLU(TÖREL)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN BAYKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Adrenalektomiden Sonra Böbrek Dokusunda Gelişen Morfolojik Değişiklikler Adrenal ektomi, aldosteron hormon miktarının değişi minden dolayı bir bütün olarak organizmayı etkilerken, hedef organ olarak seçilen böbrek dokusunda ve JGA'un re nin sentez aktivitesinde değişime sebep olmaktadır. Bu çalışmada, unilateral ve bilateral adrenalektomi ile aldosteron hormonunun yetersizliği veya yokluğunda gelişen fizyolojik bozukluklara paralel olarak böbrek do kusunda ortaya çıkabilecek morfolojik değişiklikler, ışık ve elektronmikroskobu düzeylerinde incelenmiştir. Unilateral adrenal ektomi den sonra, böbrekte glomeru- luslarm ve interstisyel dokuda yer alan arteriollerin ya pılarını koruduğu, buna karşılık tubuluslarda pek az da olsa yapısal değişikliklerin geliştiği gözlenmiştir. Bi lateral adrenalektomi sonucu ise, glomeruler ve tubule r alanlarla, interstisyel dokuda yer alan arteriollerde be lirgin morfolojik farklılaşmalar saptanmıştır
Özet (Çeviri)
7" SUMMARY Morphological Alterations Developing in the Renal Tissue following Adrenalectomy While adrenalectomy bears an effect on the organism as a whole due to a change in the amount of aldosterone hormones, it brings about alterations in the renal tissue selected as the target organ and the renin synthesis activ ity of JGA. In this research work, morphological alterations like ly to occur in the renal tissue parallel to physiological disorders developing due to an insufficiency or absence of aldosterone hormones following unilateral as well as bilateral adrenalectomy have been examined at light and electron microscopical levels,, Following a unilateral adrenalectomy, it has been ob served that the glomeruli in the kidneys and arterioli existing in the interstitial tissue preserved their struc tures while some structural changes, though not of signi ficance, occurred in the tubuli. On the other hand, marked morphological differentiations in the glomerular and tubu lar areas and arterioli present in the interstitial tissue were established as a result of bilateral adrenalectomy.