Hemodiyaliz hastalarında kuru ağırlık tayininde serum ozmolaritesinin rolü
The role of serum osmolarity in dry weight determination in hemodialysis patients
- Tez No: 540045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÖK OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Son dönem böbret yetmezliğinde, en önemli mortalite sebebi, kardiyovasküler hastalıklardır. Burada ise en önemli risk faktörü, bu hastalardaki sıvı fazlasıdır. Bu volüm yükünü saptamak için çeşitli yöntemler olmasına karşın, birçoğunun kısıtlılıkları da mevcuttur. Plazma ozmolaritesi ise, plazmanın su tutma gücü olarak da değerlendirilebilir. Nitekim, Uygunsuz ADH Sendromunda vücutta fazla su tutulması durumu vardır ve tanı kriterlerinden biri de, serum ozmolaritesi düşüklüğüdür. Bizler de bu çalışma ile, plazmanın su tutuma gücü olarak da değerlendirilebilen plazma ozmolaritesi ile volüm durumu arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışma, hastanemiz nefroloji kliniğinde takipli 82 hemodiyaliz hastasıyla yapılmış olup bu hastaların önce BCM ölçümleri yapılıp hastalar iki gruba ayrılmış ve serum ozmolaritesi de bakılarak aralarındaki ilişki incelenmiştir. BULGULAR: Toplam 82 hasta çalışmaya alındı. Hastaların SDBY için 25' inde sebep DM (%30,5) iken, 16'sında HT (%19,5), 7'sinde glomerulonefritler (%8,5), 3'ünde PKB (%3,7) idi. Hastalar BCM cihazı ölçümlerinde OH/ECW ≥%15 olanlar hipervolemik, diğerleri ise hipervolemik olmayan olarak iki gruba ayrıldı. 30 hasta (%36,6) hipervolemik iken 52 hasta (%63,4) hipervolemik değildi. Hipervolemik gruptan 23 hasta (%76,7) hipervolemik olmayan grupta ise 14 hasta (%26,9) erkekti ve bu açıdan iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p0,05). Hipervolemik grupta 25 kişide (%83,3) KTO artışı saptanmışken, hipervolemik olmayan grupta 24 kişide (%46,2) saptandı ve iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark vardı (p:0,001). İki grup diyalize giriş sistolik kan basınçları sırasıyla 150 mmhg (140-150) ve 120 mmhg (100-130) giriş diyastolik kan basınçları ise sırasıyla 80mmhg (80-94) ve 70 mmhg (60-80) saptandı ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p değeri sırasıyla
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Cardiovascular diseases are the most important cause of death in end-stage renal failure.Here, the most important risk factor is the excess fluid in these patients. Although there are several methods for detecting this volume burden, they many have limitations.Plasma osmolarity can also be considered as the water retention power of plasma. In fact, ın case of inappropriate Adh Syndrome there is excess water in the body and one of the diagnostic criteria is low serum osmolarity.In this study, we aimed to investigate the relationship between plasma osmolarity and volume status, which can also be evaluated as water strength of plasma. MATERIALS AND METHODS: The study was carried out with 82 hemodialysis patients who were followed in the nephrology clinic of our hospital and these patients were divided into two groups based on BCM measurements. And the osmolarity of the patients were analyzed. FINDINGS: A total of 82 patients were included in the study. The cause of ESRD was diabetes mellitus on 25 patients (30.5%), hypertension on 16 (19.5%) patients, glomerulonephritis on 7(8,5%) patients, and polycistic kidney disease on 3 (3,7%) patients, respectively. Patients were divided into two groups according to their BCM measurements: OH / ECW≥15% hypervolemic and others non-hypervolemic. While 30 patients (36.6%) were hypervolemic, 52 patients (63.4%) were not hypervolemic. Of the hypervolemic group, 23 (76.7%) patients were male and 14 (26.9%) patients were male of the non-hypervolemic. In this respect, there was a statistically significant difference between the two groups (p 0,005). In the hypervolemic group, 25 individuals (83.3%) were found to have increased CTI, while 24 patients (46.2%) were found in the non-hypervolemic group and there was a statistically significant difference between the two groups (p: 0.001). Entered systolic blood pressures of two groups were 150 mmhg (140-150) and 120 mmhg (100-130) and diastolic blood pressures were 80 mmhg (80-94) and 70 mmhg (60-80), respectively. There was a statistically significant difference between the groups (p value