Hemodiyaliz hastalarında kuru ağırlık tayin metodlarının değerlendirilmesi
Evaluation of dry weight determination methods in hemodialysis patients
- Tez No: 108195
- Danışmanlar: PROF.DR. EKREM EREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Amaç; Kuru ağırlık hastanın, diyaliz sonrası ulaşılmaya çalışılan, normohidrate olduğu ağırlık olarak tanımlanabilir. Sıklıkla klinik verilere dayanılarak belirlenmektedir. Kuru ağırlık tayininde yardımcı olabileceği kabul edilen, biyoelektrik impedans analizi (BİA) ve vena kava inferior (VKİ) çapı ölçümünün klinik yararını araştırdık. Ayrıca diyaliz hastalarında sıklıkla görülen hipertansiyonun kuru ağırlık ile ilişkisini inceledik. Materyel Ve Metod; Araştırmada 19 (12E/7K, medyan yaş 46, R[20-74]) seçilmemiş kronik hemodiyaliz (HD) hastasım birbirini takip eden iki aşamada inceledik. Aşama I' de tüm hastalar fizik muayene ve telekardiyografi ile değerlendirildiler. BİA indeksleri (rezistans; Rz, reaktans; Xc, faz açısı; FA) sabit (50 kHz) frekanslı akım kullanılarak prediyaliz, postdiyaliz ve diyalizden 150 dk sonra olmak üzere toplam 3 kez ölçüldü. VKİ çaplan ise postdiyaliz 120-150. dk'lar arasında ölçüldü. Aşama H'de ilk aşamada değerlendirilen hastalardan hipertansif olan 9 (4E/5K) hasta incelendi. Hastaların kuru ağırlıkları 4-8 hafta içinde, klinik olarak normohidrate iseler %3 (n=6), klinik olarak sürhidratasyon bulguları varsa %5 (n=3) oranında azaltıldı. Bu dönem sonunda hastalar tekrar BİA ve VKİ çapı ile değerlendirildiler. Ayrıca BİA indeksleri için kontrol grubu olarak 79 (35E/44K) sağlıklı bireyin ölçümleri yapıldı. Bulgular: Aşama I'de HD ile sıvı çekilmesi ağırlıkta azalmaya ve BİA indekslerinde artmaya neden oldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: Dry weight (DW), could be defined as the postHD weight where the patient is in a state of normohydration. It is usually assessed by clinical observation. We evaluated the clinical relevance of bioelectric impedance analysis (BIA) and inferior vena cava (IVC) sonography for the assessment of DW and we investigated the relationship between DW and hypertension. Material and Method: We studied 19 unselected chronic HD patients (12M/7F; median age: 46, R [20-74]) in two consecutive studies. In study I, a formal examination was performed on all patients including a chest x-ray. BIA indexes (resistance; Rz, reactance; Xc, phase angle; PA) were measured tree times (preHD, postHD, 150 mn after HD) by using a single frequency (50 kHz) current. IVC diameter was determined 120-150 mn after HD. In study II, 9 (4M/5F) hypertensive patients from first study were investigated. Their DW was reduced over a period of 4-8 week, by %3 if clinical hydration status was normal (n=6) and by %5 if clinically overt overhydration was present (n=3). After the reduction of dry weight these patients were reevaluated with BIA and IVC sonography. For obtaining normal references of BIA indexes, we performed BIA in 79 (35E/44K) healthy adults. Results: In study I; the fluid removal during HD resulted in significant reduction in body weight (BW) and rise in all BIA indexes.