İlave çalışan etkisi: Türkiye incelemesi
Added worker effect: Turkey case
- Tez No: 946178
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KADİR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
İlave çalışan etkisi; olağan durumda işgücüne dahil olmayan bireylerin olumsuz ekonomik koşullar nedeniyle ani bir şekilde işgücüne giriş yapması olarak tanımlanmaktadır. Hane gelirinde meydana gelen öngörülemeyen düşüşler; işgücü dışında konumlanan bireyleri, gelir kayıplarını telafi etmek üzere, işgücü piyasasına yöneltmektedir. Kısaca ifade etmek gerekirse; ilave işgücü etkisini açığa çıkaran temel mekanizma, olumsuz ekonomik koşullara maruz kalan hane fertlerinin hane refahını muhafaza etmek üzere işgücü arzını artırmasıdır. İlave çalışan etkisi özellikle işsizlik sorununun sıklaştığı kriz dönemlerinde daha belirgin bir şekilde gözlemlenmektedir. Bu hassas dönemlerde işgücüne katılım oranlarının ilave çalışan girişleriyle beraber olağan gelişim patikalarından sapması, işsizlik ve istihdam oranları gibi diğer temel işgücü göstergelerinden anlamlı sonuçlar çıkarılmasını zorlaştırabilmektedir. Türkiye'de birey düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı ve belirgin boyutta bir ilave çalışan etkisinin varlığını tespit etmekle beraber, bu etkinin işgücüne konu olan nüfusun mukayeseli olarak oldukça sınırlı bir kesimi üzerinde vuku bulması nedeniyle, temel işgücü göstergeleri üzerinde kayda değer düzeyde bir ek baskı yaratmadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The added worker effect is defined as the sudden entry of individuals who are normally outside the labor force into the labor market due to adverse economic conditions. Unexpected declines in household income may prompt individuals who were previously inactive in the labor market to seek employment in order to compensate for the income loss. In short, the fundamental mechanism that triggers the added worker effect is the increase in labor supply by household members who are exposed to negative economic shocks, in an effort to preserve household welfare. The added worker effect becomes particularly pronounced during crisis periods when unemployment issues intensify. During such sensitive times, the deviation of labor force participation rates from their typical trajectories due to added worker entries can make it more difficult to draw meaningful conclusions from other key labor market indicators, such as unemployment and employment rates. In the case of Turkey, while a statistically significant and clearly identifiable added worker effect is observed at the individual level, the impact appears to be limited to a relatively small segment of the population eligible to participate in the labor force. As a result, the effect does not exert a notable additional pressure on key labor market indicators.