Batı Karadeniz Düzce yöresinde bozuk orman alanlarının yalancı akasya (R. pseudoacacia L.) ile ağaçlandırılmasının topraktaki azot birikimine etkisi
The use of black locust (Robinia pseudoacacia L.) in restoration practices of degraded forest lands located in Duzce province of Western Black Sea region
  1. Tez No: 540074
  2. Yazar: LEVENT KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışma, Karadeniz bölgesinde bulunan, bozulmuş orman alanlarında (çalılar) kurulmuş beş yaşındaki yalancı akasya plantasyonlarında gerçekleştirilmiştir. 2009 yılında, Düzce vadisinin kuzeyindeki üç farklı bölgede yer alan bozulmuş orman alanlarında ki tüm odunsu ve otsu bitki örtüsü, bir fırça tırmıkla donatılmış bir buldozerle alandan uzaklaştırıldı. Buldozere bağlı diğer bir ekipman yardımıyla plantasyon sahasında 80-90 cm toprak derinliğinde toprak işleme gerçekleştirildi. 2009 un sonu ve 2010 yılının ilk aylarında sahaya 2+0 çıplak köklü fidanların dikimi gerçekleştirildi. Uygulaması gerçekleştirilen alanlarda dikimi takip eden dördüncü yılda sahaya ait vejetasyon kontrolleri gerçekleştirildi.2015 yılı Temmuz ve Ağustos aylarına gelindiğinde yapılacak analizler için her bir deneme ünitesi ait 30 adet fidandan örneklemeler yapıldı. Toprak örneklemeleri ise her örnek ağaca ait 3 farklı yönde, 4 farklı uzaklık derecesinde (0, 50, 100 ve 200 cm ) ve 30 cm toprak derinliğinde gerçekleştirilmiştir. Alınan örnekler üzerinde pH, tanecik yoğunluğu, toplam azot ve karbon analizleri gerçekleştirildi. Beş yıl içerisinde Kuzeybatı yönünde büyüyen ağaçların, güneydoğu bölgesinde bulunan ağaçlara nazaran % 64 daha fazla biyokütle biriktirdiği tespit edilmiştir. Ağaç tabanının 200 cm'lik çevresinde, toprak C (% 2,4) ve N (% 0,15) oranı benzerlik göstermektedir. Sonuç olarak elde edilen veriler, yalancı akasyanın daha sonraki türler için alanı kolaylaştırmak amacıyla N-sabitleyici türler olarak bozulmuş ormanlık alanlardaki restorasyon uygulamalarının bir parçası olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in five-year-old black locust plantations established in degraded forestland in northern Black-Sea region of Turkey. In 2009, all woody and herbaceous vegetation were scarified with a bulldozer equipped with a brush rake in a degraded forestlands located in three different sites in northern part of Duzce valley. The plantation site was ripped to 80-90 cm soil depth with the same bulldozer. Then 2 +0 bare root black locust seedlings were planted in late fall of 2009 and early 2010. Following four year after establishment manual vegetation control were applied in all experimental sites. In July and August 2015 30 seedlings from each site were uprooted for analysis. Soil samples were taken around each sampled trees from three directions and four distance (0, 50, 100 and 200 cm) at 30 cm soil depth. Soil samples were analyzed for pH, bulk density, total N and C. Trees growing on northwestern aspect had accumulated about 64 % more biomass then that on southeastern site in five years. Soil C (2.4 %) and N (0.15 %) rate were similar in 200 cm periphery of the tree base. Data indicate that black locust can be used as part of restoration practices in degraded forestlands as a N-fixing species to facilitate the site for the later species.