Bipolar affektif bozukluk hastalarında çocukluk çağı travması, disosiyasyon, bağlanma ve aleksitimi ilişkisi
The relationship between childhood trauma, dissociation, attachment and alexithymia in bipolar affective disorder patients
  1. Tez No: 540120
  2. Yazar: MUSTAFA KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET GÜLPEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bipolar afektif bozukluğun etiyolojisi yeterince aydınlatılamamış ve bazı psikolojik kavramlarla ilişkisi yeterince incelenmemiştir. Bu çalışmada BAB hastalarında çocukluk çağı travması, disosiyasyon, bağlanma ve aleksitimi ilişkisinin incelenmesi sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya BAB tanısıyla takip edilen ve çalışma ölçütlerini karşılayan 100 hasta ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 100 sağlıklı birey alındı. Katılımcılara Sosyodemografik veri formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Disosiyatif Yaşantılar Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Ölçeği-II, Hamilton Anksiyete ve Depresyon Ölçeği ile Young Mani Ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
The etiology of bipolar affective disorder (BAD) has not been adequately elucidated and its relationship with some psychological concepts has not been adequately studied. The aim of this study was to investigate the relationship between childhood trauma, dissociation, attachment and alexithymia in BAB patients with a healthy control group. The study included 100 patients who were followed-up with the diagnosis of BAD and 100 healthy subjects, age and sex matched. Sociodemographic data form, Childhood Trauma Questionnaire, Dissociative Experiences Scale, Toronto Alexithymia Scale, Experiences in Close Relationships Scale-II, Hamilton Anxiety and Depression Scale and Young Mania Scale were applied to the participants.