Kara komedide dijital çağ teması ve Sıcak Su: Mavi kısa filmi
Dark comedy in the digital age and Sıcak Su Mavi (Hot Water: Blue) short film
  1. Tez No: 540131
  2. Yazar: ONUR IŞIK CANTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AKÇALI KUYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Yaşadığımız teknoloji çağı ve buna bağlı olarak evrilen hayat koşulları, geçmiş yaşamlardan daha farklı mizah ve drama çeşitlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Teknoloji çağının getirmiş olduğu hız ve tüketme hırsı, kişinin kendisinde de tükenmişlik ve depresyon kavramlarını daha da ön plana çıkarmıştır. Bu uygulamalı tez çalışmasında çekmiş olduğum Sıcak Su: Mavi isimli kısa metraj filmimin, yaşadığımız sanal çağın getirdikleri ile birlikte kara komedi alt türü üzerinden değerlendirilmesi yapılacaktır. Yapmış olduğum proje kapsamında filmin senarist ve yönetmeni olarak kara komediyi benim nasıl algıladığım ve uygulamaya nasıl geçirdiğim tartışılacaktır. Sıcak Su: Mavi filmi dijital çağın komedi ve drama algısına yeni bir boyut kazandırmayı ve kara komedi türüne çağdaş bir hikaye eklemeyi amaç edinmiştir.
Özet (Çeviri)
The technology era and the lives evolved around it bring about a new understanding to comedy and drama. While making our contemporary lives more comfortable, the age of technology increases the urge for consume more and as much as possible. The pace of this greed triggered the fatigue and depression. In this applied thesis study, with my short film titled Sıcak Su: Mavi (Hot Water: Blue), I tried to discuss the consequences of our virtual world and its reflections in black comedy. Within the frame of this film, as the director and scriptwriter of the movie, I discussed and tried to reflect my take on black comedy and how I apply it. Sıcak Su: Mavi (Hot Water: Blue) aims to bring in a new understanding to the perception of comedy and drama in the digital era while adding a contemporary story to the genre of dark comedy.