Profesyonelleşme ve özel güvenliğin profesyonelleşme düzeyinin araştırılması
Professionalization and researching the level of professionalization of the private security
  1. Tez No: 540129
  2. Yazar: ONUR GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Meslekler sürekliliği olan ve toplumsal sorunları çözmek için özel bilgi ve beceri gerektiren, üyelerinin bireysel inisiyatif ve karar verme süreçlerini kontrol edebildiği ve kârdan önce hizmet etme güdüsüyle hareket ettiği sürekli, örgütlü ve bilinçli bir uğraşıdır. Geçmişte belirli bazı toplumsal ihtiyaçların yerine getirilmesi için ortaya çıkan ve zaman içerisinde meslekleşen bu uğraşların; günümüzde yaşanan hızlı toplumsal değişim ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle, toplumsal ihtiyaçları karşılama işlevlerini yerine getirirken en az hata ile çağın gereksinimlerine uygun ve düzenli bir şekilde yürütülmeleri beklenmektedir. Bu beklenti mesleklerin profesyonelleşme düzeyinin artması ihtiyacının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Profesyonelleşme konusunda Türkçe literatür incelendiğinde ise çalışmaların hemen hemen hepsinin sağlık (doktor ve hemşire) ve eğitim (öğretmenlik) üzerine olduğunu görmekteyiz. Buradan hareketle toplumsal bir ihtiyaç olan güvenlik hizmetini yerine getirmekte olan özel güvenlik görevlilerinin profesyonelleşmesi ve profesyonelleşme düzeyinin araştırılmasının profesyonelleşme konusundaki Türkçe literatüre katkı sağlayacağından yola çıkarak bu çalışma yapılmıştır. Çalışma kapsamında bir meslek olarak özel güvenlik incelenecek olup; meslek mensubu kişilerin mesleklerini profesyonelce yerine getirmelerinin, o mesleğe toplum ve diğer meslekler tarafından verilen değeri artırması ve böylece mesleğin devamlılığının da sağlamasından yola çıkılarak özel güvenliğin profesyonelleşmesi, profesyonelleşme düzeyinin araştırılması, profesyonellik düzeyini etkileyen mesleki, kişisel ve diğer özellikler arasındaki ilişkinin incelenmesi ve profesyonelleşme düzeyinin artırılmasına yönelik öneriler geliştirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Professions are continuous, organized and conscious occupations that required special knowledge and skills to solve social problems and their members are able to control individual initiative and decision making processes and motivated to serve before the profit. These occupations have emerged in the past to fulfill certain social needs. By the effect of the rapid social change and technological developments that are experienced today, they are nowadays expected to meet the requirements with the least mistakes and in accordance with social needs of new era. This expectation has led to the need of increasing the level of professionalization of the professions. When we examine the Turkish literature on professionalism, we see that almost all of the studies are on health (doctor and nurse) and education (teaching). In order to contribute to the Turkish literature on professionalism this study on professionalization and level of professionalism of private security oficers who are carrying out security service which is a social need has been carried out. Within the scope of the study, special security will be examined as a profession and it is aimed to examine the relationship among occupational, personal and other characteristics that affect level of professionalism and develop suggestions to increase the level of professionalism satrting from the fact that members of profession who do their jobs professionally increases the value given to that profession by society and also by other professions and thus ensures continuity of the profession and special security officers professionalization.