Fazıl Berki Tümtürk'ün hayatı ve eserleri
Fazıl Berki Tümtürk's life and studies
  1. Tez No: 540139
  2. Yazar: MELTEM TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ESKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Araştırmanın konusu, Fazıl Berki Tümtürk‟ün hayatı, eserleri ve Kastamonu‟daki yayın faaliyetleridir. Bu çalıĢmada Kastamonu‟nun önemli bir ismi olan Fazıl Bey tanıtılarak Kastamonu basınında yayınlanmıĢ olan makale, Ģiir ve mektupları ele alınmıĢtır. Balkan SavaĢları, Meşrutiyet ve Cumhuriyet döneminin yaĢandığı bu zor yıllarda, yazarın kaleme aldığı makale, mektup ve Ģiirler dönemin içinde bulunduğu vaziyeti anlatmak açısından son derece önemli bir yere sahiptir. Bu yazılar konu çeĢitliliği açısından ise oldukça zengindir. Makalelerin, mektupların ve Ģiirlerin tamamı Osmanlı alfabesinden Latin Alfabesine çevrilerek aktarılmıĢtır. Yapılan bu çalıĢma ile Kastamonu basınının önemi vurgulanmıĢtır. Fazıl Berki Tümtürk‟ün tezde kullandığımız yazıları Kastamonu, Köroğlu ve Açıksöz gazetelerinden alınmıĢtır.
Özet (Çeviri)
The subject of the research is Fazıl Berki Tümtürk's publications on life, works and Kastamonu. In this study, Fazıl Bey, an important name of Kastamonu, was introduced and articles, poems and letters published in the Kastamonu press were discussed. During these difficult years of the Balkan Wars, Constitutionalism and the Republican era, the articles, letters and poems that the writer has received have a very important place in terms of describing the situation in the period. These words are quite rich in terms of subject diversity. All of the writings, letters and poems were translated into Latin from the Ottoman alphabet. This work emphasizes the importance of Kastamonu press. Fazıl Berki Tümtürk's works in the thesis are taken from Kastamonu, Köroğlu and Açıksöz newspapers.