Diz ekleminde kondral defekt iyileşmesine, elektromanyetik alanın etkileri: Sıçanlarda deneysel çalışma
The effects of electromagnetic fields on healing of chondral defects in knee joint: An experimental study on rats
  1. Tez No: 408674
  2. Yazar: FAZIL CÜNEYT AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP BARBAROS BAYKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Cep telefonlarının kullanımının yaygınlaşması uzun yıllardan beri süre gelen insan vücudunu ve dokularını manyetik alanların nasıl etkilediği tartışmasında ayrı bir sayfa açmıştır ve bu sayfaya hızla gerek olumlu gerek olumsuz yönde birçok kanı ve sonuç yazılmıştır. İşte bizde tam bu noktada tartışmaların odak noktasından uzakta kalmış olan kıkırdak dokusunun cep telefonlarının yaydığı manyetik alan etkisinde nasıl etkilendiğini inceledik.33 adet Winstar Albino türü erkek sıçanın sağ diz lateral femoral kondiline 2x2 mm'lik tam kat kıkırdak defekti oluşturuldu ve subkondral kemik kazınarak abrazyon tedavisi uygulandı. Üç gruba ayrılan sıçanlardan 1. grup kontrol grubu herhangi bir EMA etkisinde bırakılmadı. 2. grup 900 mHz 3. grup ise 1800 mHz EMA etkisi altında 12 hafta boyunca günde 30 dakika haftada 6 gün bırakıldı. Çalışmanın sonunda sıçanlar telef edildi ve defekt bölgesinin iyileşme durumu modifiye Wakitani skorlama sistemine göre değerlendirildi.Sonuçlara göre 2. grubun (900 mHz) skorları istatistiksel olarak kontrol grubundan daha yüksek idi. Grup 1 ve 3, grup 2 ve 3 arasında istatistiksel olarak herhangi bir fark saptanmadı. Ancak 3. grubun (1800) değerleri kontrol grubundan iyi durumda idi.Literatürde de yoğun bir şekilde rastlanacağı gibi EMA uygulamalarının kıkırdak iyileşmesi üzerine olumlu etkilerinden bahsedilmektedir. Ancak bu tip etkilerin daha çok düşük frekanslarda ortaya çıktığından bahsedilir. Ancak bizim çalışmamızda yüksek frekanslarda da bu etkiyi gözlemledik ve sonuç olarak cep telefonlarının yaydığı manyetik alanın kıkırdak doku iyileşmesine zararı olmadığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
There has been a conclusion about how magnetic fields affect human body and its tissues for a long time. After the increase in usage of cellular phones a new page was opened about cellular phone?s magnetic field and a lot of bad or good results and hypothesis were writen on this page. Now we decided to find out the affect of MF on cartilage tissue which is far away from the disscussion topics of cellular phone effects.We made a full thickness chondral defect on the lateral femoral articular surface to 33 Winstar Albino rats. Rats are divided into three groups, group 1 control, group 2 900 mHz EMF applied, group 3 1800 mHz applied group. EMF were applied to group 2 and 3, 30 minutes a day and 5 days a week for 12 week. Rats were sacrified and the defected knees were evalueted histologicaly with modified Wakitani scoring system.The findings we have got in this study are; the scores of group 1 were significantly better than group 2. When we compaired group 1 with 2 and group 2 with 3, we found any significant differences. But the scores of group 3 were better than group 1.In conclusion, the effect of the EMF waves that is spread out by the cellular phones on neuroendocrine system may be originated from thermal and stress processes. However, physiological and morphological advanced studies has to be done about this subject.When we check researches about EMF and chondral tissue, low frequency EMF affect chondral tissue healing in a good way. But in this study we evaluate high frequency EMF affect on chondral tissue. So we can say that EMF released from cellular phones induced chondral defect healing.