6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun iş kazalarına etkisi: 2012 yılı 2016 yılı istatiksel karşılaştırılması
Effect of the Law No.6331 on occupational health and safety work accidents: Statisticak comparison of the year 2012 with the year 2016
  1. Tez No: 540146
  2. Yazar: TOLGA ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR MERSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, çalışanların güvenli bir ortamda sağlıklı şekilde çalışmalarını hedefleyen multidisipliner bir bilimdir. İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarında başarı elde edilebilmesi için güvenlik kültürü oluşturulmalıdır. Güvenlik kültürü, ekip çalışması ve bilincin artırılması ile desteklenmelidir. Aksi takdirde iş kazası ve/veya meslek hastalıkları kaçınılmaz olacaktır. İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarında proaktif yaklaşım olarak olay olmadan önce önlem almak son derece önemlidir. işveren ve çalışana sağlayacağı maddi ve manevi yararın yanı sıra ülke ekonomosinin olumsuz etkilenmesinin de önüne geçecektir. Türkiye'de iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı proaktif yaklaşım olarak 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıkarılmıştır. İş kazası olduğu durumlarda işverenler 3 iş gününde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'na bildirmek zorundadırlar. SGK topladığı bu bildirimleri yıl sonunda iş kazası istatistiklerini paylaşmaktadır. İstatistiklere bakılarak kanunun iş kazaları üzerinde etkisi incelenmiştir. Çalışmanın amacı; Türkiye'de artan iş kazalarını önlemek amacı ile çıkarılan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun, SGK istatistiklerine etkisi incelenmesidir. Kanundan önceki son yıl olan 2012 ile verilerin açıklandığı son yıl olan 2016 karşılaştırması yapılarak, kanunun etkisi ortaya konulmuştur. Çalışma sonucunda; Türkiye'de iş kazası sayısının her yıl arttığı görülmektedir. Kanun çıkarılması iş kazası için proaktif bir yaklaşım olsa da önceki yıllarda iş kazası bildiriminin cezası olmadığı için sayı az gözükmektedir. Bildirimin zorunlu hale getirilmesi ile iş kazası, iş kazası sıklık hızı ve iş kazası ağırlık hızlarında artış gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is a multidisciplinary science aimed at ensuring that employees work in a safe environment in a healthy environment. Safety culture should be established in order to be successful in occupational health and safety studies. Security culture should be supported by team work and awareness raising. Otherwise, work accidents and / or occupational diseases will be inevitable. As a proactive approach to occupational health and safety studies, it is extremely important to take precautions before they happen. will provide financial and moral benefits to employers and employers, as well as the negative impact of the country's economy. Turkey, as a proactive approach to occupational accidents and occupational diseases No. 6331 Occupational Health and Safety Law has been removed. In case of work accidents, employers have to inform Social Security Institution (SSI) within 3 working days. These notifications that SGK collects share job accident statistics at the end of the year. The effect of the law on work accidents was examined by looking at the statistics. Purpose of the study; Issued with the aim to prevent work-related accidents increasing in Turkey Occupational Health and Safety Act No. 6331, SSI is to examine the impact on the statistics. By 2012, which is the last year before the law, the comparison of 2016, the last year of the data, has been made and the effect of the law has been put forward. In the results of working; The number of work accidents in Turkey has increased every year. Law enforcement is a proactive approach to work accidents, but there are fewer reports of work accident notifications in previous years. It has been found that by making the notification mandatory, work accidents, frequency of work accidents and speed of work accidents increase.