Yazılım proje yönetiminde kişilik tiplerine uygun rol belirleme
Role assignment suitable to personality types in software project management
  1. Tez No: 540164
  2. Yazar: AZER ÇELİKTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son zamanlarda yapılan çalışmalar, yazılım mühendisliğinde kişisel faktörlerin takım performansı, motivasyon ve iş kalitesi üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Yazılım proje çalışanlarının kişisel özelliklerine uygun rolde görev almaları çalışanların başarısını dolayısıyla takım performansını, proje süreçlerini ve proje maliyetini etkilemektedir. Bu tezde, yazılım proje takımlarının performansını arttırmak ve proje maliyetlerini düşürmek amacıyla, kişilik tiplerine göre takım üyesi seçmeyi sağlayan yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntem ile takım üyelerinin kişilik tip analizi yapılarak, sistem analisti, yazılım tasarımcısı, programcı, yazılım test uzmanı ve yazılım bakımcısı rollerine uygunluk dereceleri belirlenmiştir. Beş faktör model kişilik tip ölçümünde kullanılan IPI kişilik testi ile kişilik tip oranları tespit edilen takım üyelerinin, kişilik tipine uygun olabilecekleri roller bulanık kümeleme yöntemi ile tespit edilmiştir. Yazılım mühendisleri ile gerçekleştirilen deneysel çalışma ile yazılım proje çalışanlarının rollere uygunluk dereceleri belirlenerek, kişilik tipleri ve rollere uygunluk derecelerinin yer aldığı bir veri seti oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recent studies show that personal factors in software engineering are effective on team performance, motivation and job quality. Assigning software project team members to suitable project roles based on their personality types affects the project team's work performance, hence the progress and cost of the project. In this thesis, a new method was developed to provide the ability to select team members according to personality types in order to improve the performance of software project teams and decrease project cost. The developed method, determines the suitability rate of system analyst, software designer, programmer, software tester and software maintainer project roles that can be appropriate by analyzing the personality type of the project team members. Personality types of software engineers were determined by IPI personality inventory that measures five factor model personality types. The fuzzy clustering method was used to determine suitability rate of role based on personality types. As a result of an emprical study conducted with software engineers, a new dataset which includes personality types and role suitability rate of software engineers was formed.