Swot analizi proje yönetim metodu seçiminde kullanılan bir araç olabilir mi? Yazılım sektöründe bir uygulama
Can swot analysis be used as a tool in the project management methodology selection? An application in software industry
  1. Tez No: 556112
  2. Yazar: ERAY KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı şelale modeli ve çevik proje yönetim metotlarının yazılım sektörü açısından SWOT analizini yaparak, proje yönetim metodu seçim sürecinde SWOT analizinin kullanışlı bir araç olup olmadığını araştırmaktır. Her ne kadar ilgili yazında her iki yöntemi çeşitli kıyaslama yöntemleri kullanarak birbirleri ile karşılaştıran çalışmalar literatürde bulunmuş olsa da bu araştırmada her iki yöntemin fırsatları, tehditleri, güçlü yönleri ve zayıf yönleri ayrıntılı bir şekilde belirlenerek bütüncül bir çerçeve sunulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın bu yönü araştırmanın özgün yanını temsil etmektedir. Dolayısı ile araştırmanın amacı yazındaki bu boşluğu doldurmaktır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak nominal grup tekniği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SWOT analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Nominal grup tekniği için yazılım sektöründe en az 10 yıldır çalışan ve her iki proje yönetim metodunda toplamda en az 5 yıl deneyime sahip uzman 10 kişilik bir odak grup ile çalışılmıştır. İlk turda gruptan her iki proje yöntem metodunun güçlü yönleri, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri hakkında görüşler alınmış, ikinci turda ortaya çıkan fikirler 6'lı Likert ölçeğine göre puanlandırılarak her iki yöntem için SWOT analizi matrisi ortaya konmuştur. Üçüncü turda ise ortaya çıkan bu matris için grubun her üyesinin birbirinden bağımsız olarak onayı alınmıştır. Araştırma bulgularına göre şelale modeli proje yönetiminin en güçlü yönün proje sürecinde ihtiyaç duyulacak tüm gereksinimlerin ve proje kapsamının sürecin başında belirlenmesi; en zayıf yönün müşterinin ürünü tüm süreç tamamlandıktan sonra görmesi olduğu görülmektedir. Çevik proje yönteminin ise en güçlü yönün değer odaklı olması; en zayıf yönün bağımlılıkların yönetilme zorluğu olduğu görülmektedir. Ayrıca her iki yöntemin projenin özelliklerine, sektör dinamiklerine ve işletme ile çalışan kültürüne göre değişen fırsatlara ve tehditlere sahip olduğu bulgularına rastlanmıştır. Dolayısıyla SWOT analizinin proje yönetim metodu seçiminde bir araç olarak kullanılabileceği söylenebilir. Araştırma bulgularına yönelik çıkarımlar ve araştırma kısıtları ile birlikte gelecek araştırmacılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze two project management methods namely waterfall and agile by using SWOT analysis, to clarify whether SWOT analysis is a useful tool in the project management methodology selection process or not. Although there are lots of studies in the related literature comparing the two methods with each other by using different comparison methods; in this study, an integrated framework is presented by determining the opportunities, threats, strengths and weaknesses of both methods in detail. This aspect of the study represents the originality of the research. Therefore, the purpose of the research is to fill this gap in the literature. Nominal group technique was used as data collection method in the study. The data were evaluated by SWOT analysis method. A focus group of 10 people, who works in the software industry for at least 10 years and who have at least 5 years of experience in both project management methods, were selected. In the first round, ideas about the strengths, weaknesses, opportunities and threats of the two project methods were taken from the group, then these ideas were scored according to the Six-Point Likert scale in the second round. Then, SWOT analysis matrix was developed for both methods. In the third round, each group member received independent approval for this resulting matrix. As a result of the research, the most important strength of the waterfall model project management was found that to determine all the requirements and project scope that will be needed during the project process at the beginning of the all process; the most important weakness was found that the customer view the product after the whole process is completed. Also, the most important strength of the agile project management was found that to be value-oriented; the most important weakness was found that dependencies are difficult to manage. Additionally, the both project management methods have opportunities and threats changing according to the characteristics of the project to be developed, the sector dynamics and the working culture. Therefore, it can be said that SWOT analysis could be used as a tool in the project management methodology selection. Managerial and further research directions as well as the limitations of the study are also forwarded.