Cameriere yaş tayin metotlarının Kayseri ve çevresinde 3 ayrı yaş grubunda uygulanmasıyla bulunan tahmini yaşın, kronolojik yaş ile uygunluğunun araştırılması
Investigation of the accuracy of cameriere's age estimation methods in three different age groups of Kayseri population
  1. Tez No: 540180
  2. Yazar: HATİCE CANSU KIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN MURAT CANGER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Diş Hekimliği, Forensic Medicine, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dental yaş tayininde kullanılan çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu metotlar genellikle dişlerin gelişim aşamaları veya zaman içinde uğradıkları değişimi gösteren fiziksel özelliklerini skorlama esasına dayanır. Ancak bu metotların her biri farklı ırk popülasyonlarında farklı sonuçlar verebildiği için, her bir metodun çeşitli popülasyonlarda geniş örneklem grubunu içeren uygunluk çalışması yapılması gerekir. Bu çalışmada amaç, Cameriere'nin yaş tayin yöntemleri kullanılarak İç Anadolu'da Kayseri çevresi Türk popülasyonunda, üç farklı yaş grubunda yapılan diş yaşı tayini sonucu elde edilen tahmini yaşın kronolojik yaşla uygunluğunun belirlenmesidir. Bu çalışmada 1.99 – 80.99 yaşları arasında 800 erkek ve 800 kadına ait 1500 panoramik film ve 100 periapikal film retrospektif olarak incelendi. Çalışmamızda 3 farklı yaş grubu üzerinde Cameriere'nin 3 farklı yaş tahmini metodunu uyguladık; • Grup 1: 1.99- 14.99 yaş arası hastalar. • Grup 2: 14.99- 22.99 yaş arası hastalar. • Grup 3: 23.99- 80.99 yaş arası hastalar. Bu 3 ayrı yaş grubu üzerinde dişlerin gelişim evrelerin (Grup 1), üçüncü molar dişlerin kök gelişim aşamaları (Grup 2), pulpa odasının izdüşümünün dişin total iz düşüm alanına oranı (Grup 3) bir gözlemci tarafından Cameriere metoduna uygun biçimde değerlendirildi. Bu değerlendirmede gelişim aşamasındaki dişler için köklerin apeks açıklıkları dişlerin mevcut boylarına oranlanarak formülde her bir diş için ayrılan yere yazıldı (Grup 1) veya elde edilen bu oran cut-off değerine göre yorumlandı (Grup 2). Grup 3 için ise periapikal filmler üzerinden pulpa odasının izdüşümü dişin toplam iz düşüm alanına oranlanarak yine ölçülen diş için uygun olan formülde yerine yazıldı. Belirlenen tahmini dental yaşlar ile kronolojik yaşlar arasındaki uyum test edildi. Gözlemci içi uyumun mükemmel olduğu görüldü. Grup 1 için kronolojik yaş ve dental yaş arasında çok güçlü pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulunmuştur (r = 0,941). Grup 2 için Ki kare testine göre kronolojik yaş ve Cameriere'nin üçüncü molar cut-off oranı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu (p < 0,05). Grup 2 için Cameriere'nin üçüncü molar cut-off oranı %91,9 spesivite gösterdi. Grup 3 için kronolojik ve tahmini yaş arasında zayıf pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon tespit edilmiştir (r = 0,318). Türk popülasyonunda bu 3 grupta Cameriere metotları doğru sonuçlar vermektedir fakat metotların doğruluk dereceleri değişmektedir. Grup 1 de uygulanan metot ile elde edilen tahmini yaşla kronolojik yaş arasında oldukça güçlü bir korelasyon bulunurken, Grup 3 için uygulanan metotla elde edilen tahmini yaş ve kronolojik yaş arasında zayıf bir korelasyon tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are various methods used in dental age estimation. Dental age estimation methods are usually based on scoring of the physical properties of the teeth that show the developmental stages or ages in time. However, since each of these methods can yield different results in different race populations, a conformity study involving a large sample group in each population should be performed. This study aims to determine the accuracy between the chronological age and the dental age obtained by the estimation of the age of the teeth in three different age groups in the Turkish population of Kayseri by using the Cameriere's age estimation methods. In this study, 1500 panoramic images and 100 periapical images of 800 men and 800 women between the ages of 1.99 and 80.99 were retrospectively analysed. We used 3 different age estimation methods on three different age groups; • Group 1: 1.99- 14.99 years • Group 2: 14.99- 22.99 years • Group 3: 23.99- 80.99 years The developmental stages of the teeth (Group 1), the root development stages of the third molar teeth (Group 2), the ratio of the projection of the pulp chamber to the total projection area of the tooth (Group 3) were evaluated by an observer in accordance with the Cameriere's age estimation methods. In this evaluation, the proportion of apex apertures to the current length of the teeth were written to the formula (Group 1) to obtain the estimated age, or this ratio was interpreted according to the cut-off value (Group 2). For the measurement of Group 3, the projection of the pulp chamber over the periapical radiographs was calculated in proportion to the total projection area of the tooth and replaced with the formula for the measured tooth. The accuracy between the estimated dental ages and chronological ages was tested. It was determined that the intraobserver reliability was excellent. A strong positive correlation was found between chronological age and dental age for Group 1 (r = 0.941).