Ciddi aort darlığı olan hastalarda, transkateter aort kapak implantasyonu (TAVİ) sonrası sol ventrikül sistolik fonksiyonlarının 2D strain ekokardiyografik görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of left ventricle systolic functions with 2D strain echocardiography after transcatheter aortic valve implantation in patients with severe aortic stenosis
- Tez No: 540181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET LEVENT ŞAHİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Transkateter aortik kapak implantasyonu ciddi aort darlığı bulunan cerrahi riski yüksek hasta grubunda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu çalışmada TAVİ sonrası izlemde sol ventrikül sistolik fonksiyonlarında ve sol ventrikül geometrisinde meydana gelen değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 01.01.2016−31.12.2017 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalında TAVİ yapılmış olan 50 hasta alınmıştır. Tüm hastalara işlem öncesi, 1.ay ve 6.ay kontrolünde detaylı 2 boyutlu ekokardiyografi uygulandı. Biplan Simpson metodu kullanılarak sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF),“speckle tracking”yöntemiyle sol ventrikül global longitudinal strain (LV GLS), sol ventrikül kitle (LVM), sol ventrikül kitle indeksi (LVMİ), rölatif duvar kalınlığı (RWT) ve sol atriyal volüm indeksi (LAVİ) ölçüldü. Tüm hastalarımızda işlem öncesi ve işlem sonrası izlemlerinde, serum BNP düzeyleri bakıldı. Hastalara“Kansas City Cardiomyopathy Questionnaire”(KCCQ-12) anketi işlem öncesi, işlem sonrası 1.ay ve 6.ay kontrollerinde yapıldı. Tüm hastalarda TAVİ işlemi transfemoral yoldan başarı ile gerçekleştirildi. İşlem sonrası hastanede yatış ve 6 aylık izlem boyunca ölüm görülmedi. Hastaların işlem öncesi EF değerleri %25 ile %72 arasında ortalama %54.04±13.48 iken, 1.ayda %29 ile %68 arasında ortalama %58.10±11.49, 6.ayda ise 28 ile 72 arasında ortalama %59.36±11.85 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Transcatheter aortic valve implantation is a treatment modality in patients who have severe aortic stenosis. In this study, we aimed to evaluate changes in left ventricle systolic functions and left ventricle geometry after TAVI procedure. Fifty patients who has undergone TAVI in between 1st January 2016 and 31st December 2017 in Hacettepe University Cardiology Clinic were enrolled. The patients were evaluated preprocedurallly and at 1st and 6th month after the procedure. Left ventricle ejection fraction (LVEF) with biplane simpson method, left ventricle global longitudinal strain (LV GLS) with speckle tracking method, left ventricle mass (LVM), left ventricle mass index (LVMI), relative wall thickness (RWT) and left atrial volume index (LAVI) were calculated with 2D transthoracic echocardiography. Serum BNP levels were measured in all patients at each visit.“Kansas City Cardiomyopathy Questionnaire”(KCCQ-12) survey was performed to estimate life quality in every visit. TAVI procedures was performed with transfemoral approach in all patients. Periprocedural and postprocedural mortality was not observed during follow up. Mean LVEF measured 54.04±13.48% (range: 25% to 72%), 58.10±11.49% (range: 29% to 68%), 59.36±11.85% (range: 28% to 72%) at preprocedural, 1st month visit and 6th month visit after the procedure respectively.