Cameriere yaş tayini metotları kullanılarak tahmin edilen yaşın kronolojik yaş ile karşılaştırılması
Comparison of estimated age with chronological ageusing cameriere age estimation methods
  1. Tez No: 757192
  2. Yazar: EMİNE NUR KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHRAZAT EVİRGEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Adli tıpta, radyografiler üzerinden dental ve iskeletsel yaş tespiti için çeşitli yöntemler mevcuttur. Ancak bu teknikler farklı coğrafyalar ve ırklarda değişken oranlarda başarılı sonuçlar sunabilir. Bu çalışmanın amacı, Cameriere ve ark.' nın yaş tespiti metotlarının, Uşak ili'nde dört farklı grup için uygulanabilirliğinin değerlendirilmesidir. Açık apeks yöntemi için 5-15 yaş arası bireylere ait 200, üçüncü molar için 14-22 yaş arası bireylere ait 200 panoramik radyografi; kanin için 22-78 yaş arası bireylere ait 200 periapikal radyografi ve servikal vertebra için 7-18 yaş arası bireylere ait 200 sefalometrik radyografi retrospektif olarak incelenmiş ve regresyon modeli oluşturulmuştur. Açık apeks tekniği için oluşturulan yeni formülün açıklayıcılık katsayısı %61,7 (R 2 = %61,7) olarak hesaplanmıştır. Üçüncü molar tekniği için elde edilen formülün açıklayıcılık katsayısı %45,9 ' dur. Kanin dişlere ait olan teknik için oluşturulan formülün kronolojik yaşı tahmin etmede, kadınlar ve erkekler için değerlendirildiğinde yetersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. (P> 0, 05). Servikal vertebra yöntemi için elde edilen formül, ortalama 1,97' lik bir tahmin hatası ve %21,5 oranında açıklayıcılık katsayısı ile başarılı kabul edilmiştir. (R 2 = %21,5). Sonuç olarak Cameriere ve ark.'nın açık apeks yöntemi Türk popülasyonu için uygulanabilir bir yöntemdir. Üçüncü molar diş üzerinden yapılan ölçümlere dayanan ikinci teknik, yaş tespiti için geçerlidir; ancak kesin sonuçlar için farklı metotlar ile kombine edilmesi önerilir. Üçüncü teknik Türk popülasyonu için, yazarlar tarafından önerilen biçimde uygulandığında yaş tahmininde yetersiz bulunmuştur. Dördüncü grup için, dördüncü servikal vertebralar üzerinden yapılan ölçümlere dayanan teknik geçerli bir metottur; fakat istatistiksel analiz regresyon analizi yerine yazarların önerdiği biçimde yapılırsa daha doğru sonuçlar elde edilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In forensic medicine, there are various methods for determining dental and skeletal age from radiographs. However, these techniques can offer varying degrees of success in different geographies and races. The aim of this study is to evaluate the applicability of Cameriere et al.'s age determination methods for four different groups in the province of Uşak. 200 panoramic radiographs of individuals aged 5-15 years for the open apex method and 200 panoramic radiographs of individuals aged 14-22 for the third molar; 200 periapical radiographs of individuals aged 22-78 for canine and 200 cephalometric radiographs of individuals aged 7 to 18 years for cervical vertebrae were retrospectively analyzed and a regression model was created. The explanatory coefficient of the new formula created for the open apex technique was calculated as 61.7% (R2= 61.7%). The explanatory coefficient of the formula obtained for the third molar technique is 45.9%. It was concluded that the formula created for the technique of canine teeth was insufficient in estimating the chronological age when evaluated for women and men. (P > 0.05). The formula obtained for the cervical vertebra method was considered successful with an average estimation error of 1.97 and an explanatory coefficient of 21.5%. (R2=21.5%). In conclusion, the open apex method of Cameriere et al. is a viable method for the Turkish population. The second technique, based on measurements on the third molar tooth, is applicable for age determination; however, it is recommended 8 to combine with different methods for precise results. The third technique was found to be insufficient for age estimation for the Turkish population when applied as suggested by the authors. For the fourth group, the technique based on measurements over the fourth cervical vertebrae is a valid method; however, it is thought that more accurate results can be obtained if statistical analysis is performed as suggested by the authors instead of regression analysis.