Kur'an'a göre taklid kavramı
  1. Tez No: 54021
  2. Yazar: SÜLEYMAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Kur'ân'ın Taklid'e bakışını ortaya koyar. Âyetleri anlam bütünlüğü içersinde değerlendirerek, o âyetlerde taklid ifade eden kelimeleri tesbit etmeye çalışır. Kur'ân'da anlatılan geçmiş ümmetlerle ilgili kıssalardan taklid olarak değerlendirilebilecekleri ele alır. Peygamberimiz dönemindeki toplumun körü körüne taklidini inanç, ibâdet ve gelenekler açısından değerlendirir. Kur'ân'ın bahsettiği bu körü körüne taklide sebep olan etkenleri yine Kur'ân'dan hareketle tesbit eder. Kur'ân'ın, taklid içerisinde olan bir topluma yaklaşımını ortaya koyar. Kur'ân'ın taklide bu yaklaşımıyla beraber, tasvib ettiği bir taklidin de varlığından söz eder. Bu iki taklidi birbirinden net bir şekilde ayırır ve aralarındaki farkı vurgular. Ele alınan bu taklid anlayışı içerisinde günümüz toplumunun bir değerlendirmesini yapar. Toplumumuzun da körü körüne bir taklid süreci geçirdiği sonucuna varır. vı
Özet (Çeviri)
This study examines the look of KORAN to imitation. İt gives a short knowledge about imitation. İt determines the words which this meaning is imposed. İt mentions the periods of imitations of previous religious communities and our prophet which critically told in KORAN. İt also explains the reasons of this imitation and mentions the manner of KORAN against the imitator community. İt puts down the difference between the accepted and unaccepted imitation by the KORAN. İt mentions the subjects in which imitation is admissible. At last it examines the imitation attidude of our society in the frame of the aspect of KORAN. vn