Beypazarı (Ankara) orthoptera faunası
Orthoptera fauna of Beypazari (Ankara)
  1. Tez No: 540210
  2. Yazar: OĞUZ KAAN KAPKINER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ülkemiz farklı doğal zenginliklerin ve habitatların bulunduğu bir coğrafyadadır. Bu nedenle böcek grupları arasında tür zenginliği açısından oldukça önemli yer tutmaktadır. Orthopterler bulundukları habitatların çevre sağlığının göstergesi olması yanında, besin zincirinde önemli bir yere de sahip olmaları nedeniyle de biyolojik dengenin korunmasında önemli bir rol oynarlar. Bundan dolayı Orthopterler biyoçeşitlilik çalışmalarında da önemli böcek gruplarındandır. Bu çalışmada Beypazarı Orthopterlerinin biyolojik çeşitliliğinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Arazi çalışmaları Ankara ili Beypazarı ilçesinde, 2015-2018 yıllarunda Mayıs-Eylül ayları arasında yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda 97 erkek ve 170 dişi olmak üzere 267 örnek toplanmıştır. Bu örneklerden Ensifera alttakımından Tettigoniidae familyasına ait 2, Gryllidae familyasına ait 1 alt familya; Caelifera alttakımından Tetrigidae familyasına ait 1, Pamphagidae familyasına ait 1, Acrididae familyasına ait 4 alt familya, Pyrgomorphidae familyasına ait 1 cins olmak üzere toplamda 35 tür ve alttür tespit edilmiştir. Araştırma alanında tespit edilen tür ve alttürlerin özellikleri, resimleri ve araştırma alanında yayılış bilgileri verilmiştir. Bu çalışma ile Ankara ili Beypazarı Orthoptera faunasının daha iyi anlaşılması ve bölgenin biyolojik çeşitliliğine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Ayrıca biyolojik mücadele açısından da ileride yapılacak olan çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Our country is a geographical region with different natural riches and habitats. For this reason, it has a very important place among the insect groups in terms of species richness. Orthopterists play an important role in the protection of ecological balance due to the fact that habitats are a sign of environmental health as well as they have an important place in the food chain. Therefore Orthoptera are also important insect groups in biodiversity work. In this study, it was aimed to reveal the biological diversity of Beypazarı Orthopteras. Land studies were conducted in the province of Beypazarı, Ankara, between May and September of 2015-2018. As a result of this study, 267 samples, 97 male and 170 female, were collected. From these samples, 2 subfamily belonging to Tettigoniidae family and 1 subfamily belonging to Gryllidae family from Ensifera subfamily; 1 belonging to Tetrigidae family, 1 belonging to Pamphagidae family, 4 belonging to Acrididae family, 1 belonging to Pyrgomorphidae family from Caelifera subfamily; a total of 35 species and subspecies belonging to these families and subfamilies were identified. The characteristics and pictures of the species and subspecies identified in the research area and the dissemination information in the research area are given. With this study, it was aim to reveal the Ankara province Beypazarı Orthoptera fauna and contribute to the biological diversity of the region and also contribute to the future work in terms of biological control.