Travayda duş almanın annenin doğum ve doğum sonrası konforuna etkisi
The effect of the shower's shower in travaya on the birth and postpartum comfort of the mother
- Tez No: 540237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KOYUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Konfor günlük hayatı değiştiren rahatlık anlamına gelmektedir. Doğumda kadının memnuniyetini sağlamak büyük ölçüde konforunu sağlamakla ilişkilidir. Nonfarmakolojik yöntemler, annenin doğum memnuniyeti arttırmaktadır. Çalışmamızda nonfarmakolojik yöntemlerden birisi olan duşun doğum konforuna etkisi değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı travayda duş almanın annenin doğum ve doğum sonrası konforuna etkisini araştırmaktır. Çalışmada randomize kontrollü çalışma modeli kullanılmıştır. Bu çalışma Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde yapılmıştır. Travayda doğum bekleyen ve eylemin aktif fazında bulunan gebeler rastgele 1:1 oranında deney ve kontrol gruplarına (50+50) ayrılmıştır. Veriler anket formu ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Anket ilki doğum öncesinde, ikincisi doğum sonrasında uygulanmak üzere iki kısımdan oluşturulmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde normal dağılan değişenlerde iki bağımsız grup karşılaştırılmasında Student t, normal dağılmayanlar için Mann Whitney U testleri, kategorik değişkenler için ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Comfort means easement that changes daily life. Ensuring the satisfaction of women at birth is largely related to ensuring comfort. Non-pharmacological methods increase the maternal birth satisfaction. In our study, the effect of shower, which is one of the non-pharmacological methods, on the birth comfort is evaluated. Objective: The aim of this study is to investigate the effect of showering in the mother on the birth and postnatal comfort of the mother. A randomized controlled study model was used in this study. This study was carried out in Afyonkarahisar State Hospital. Pregnant women waiting for birth in labor and active phase of the action were randomly assigned to experimental and control groups (50 + 50) in a 1: 1 ratio. The data were collected by using a face to face interview technique. The questionnaire consists of two parts, the first of which was applied before birth and the second after birth. In the evaluation of the data, Student's t-test was used for the comparison of the two independent groups in the normally distributed variables, and Mann-Whitney U tests were used for the non-normal distribution, and the chi-square test for the categorical variables.