Özel otomobillerin trenlerle taşınması sisteminin Türkiye'de uygulanabilirliğinin araştırılması
Research feasibility of transporting private automobiles by trains in Turkey
  1. Tez No: 540255
  2. Yazar: İSMAİL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde birçok gelişmiş ülkede olduğu gibi, ülkemizde de ulaşım talebi hızla büyümektedir. Ulaşımın artmasıyla birlikte, farklı ulaşım türlerine duyulan talep de her geçen gün artmaktadır. Güvenilir yolculuğun yanı sıra zaman ve çevresel etkiler de artık insanların şehirlerarası yolculuklarında toplu taşımayı tercih etmelerini sağlamaktadır. Ülkemizde gelişen karayolu ağının yanı sıra demiryolu ve havayollarının da gelişmesi, insanların ulaşım seçeneklerini arttırmaktadır. Farklı tercihlerin oluşmasına rağmen, ülkemizde çoğu zaman şehirlerarası tatil/bayram vb. yolculuklarda halkımız kendi araçlarını götürme arzusunda bulunmaktadır. Şehirlerarası yolculuklar sırasında otomobillerin trenlerle taşınması (motorail sistemi) batılı ülkelerde uzun yıllardır uygulanan bir sistemdir. Bu çalışmada TCDD ve şahıs açısından bu hizmetin ülkemizde uygulanması durumunda doğacak mali ve ekonomik fayda/zararlar farklı senaryolarla birlikte incelenmiştir. Bu hizmetin analiz boyutunda sağlıklı öngörüler yapılabilmesi için yurt dışı örnekleri incelenmiş, sistemin ülkemize uygulanması durumunda doğabilecek farklılıklar değerlendirilmiştir. Yapım aşamasında olan demiryolu ağlarından İzmir – Ankara arasında“motorail”sisteminin 30 yıllık analizleri yapılmıştır. Bireysel otomobillerin raylı sistemde taşınmasının dünyanın diğer ülkelerinde örnekleri oldukça fazladır. Ülkemizde bu demiryolu sektörüne yapılan yatırımın arttırılmasıyla birlikte trafik güvenliği, yolcu konforu, çevresel etkileri oldukça düzeltebilecek olan bu sistemin bir an önce hayata geçirilmesi önemlidir. Ancak bu hizmetin ülkemizin birçok noktasına yaygınlaşması için öncelikle demiryolu ağlarının arttırılması gerekmektedir. Demiryolu ağının olduğu bölgelerde ise bu hizmet mutlaka eklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Today, as in many developed countries, the demand for transportation in Turkey is growing rapidly. With the increase in transportation, the demand for different transportation types is increasing day by day. In addition to reliable journey, safety, time and environmental impacts also enable people to prefer public transport in their intercity journeys. The development of railways and airways in addition to the developing road network in Turkey provides travelers to make variety of choices. Despite different preferences, most intercity voyages are done during vacations and holidays, Most of the population chooses to take their own vehicles on journeys. During the intercity journeys, the transportation of automobiles by trains (motorail system) has been applied in western countries for many years. In this study, the financial and economic benefits / losses that would arise in the case of TCDD and individual implementation of this service in our country were examined together with different scenarios. In order to make a healthy forecast in the analysis dimension of this service, overseas samples were examined and the possible differences in the application of the system to our country were evaluated. Analyses were made with a 30 year BOT model for Izmir – Ankara route which is one of the railway networks under construction. The transportation of individual automobiles with rail system has many examples in other countries of the world. With the increase in investment in this sector in Turkey, it is important to implement this system as soon as possible to improve traffic safety, passenger comfort and environmental impacts. However, in order to spread this service to many points of the country, it is necessary to increase the railway networks. This service must be added in the regions where the railway networks operate.