Phytochemical investigation of Silene argentea Ledeb.
Silene argentea Ledeb.in fitokimyasal analizi
- Tez No: 540254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER KARAYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Caryophyllaceae ailesinden ülkemizde yetişen Silene argentea'nın fitokimyasal analizi gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla bitki materyali önce farklı polaritedeki çözgenlerle (n-hegzan, diklorometan, metanol) ekstrakte edilerek ekstreler elde edilmiş ve metanol ekstresi suda çözülüp partisyon yapılarak zengin n-butanol fraksiyonu elde edilmiştir. n-Butanol fraksiyonu farklı dolgu maddeleri kullanılan (silikajel, RP-18, sephadex) açık kolon kromatografisi ile saflandırılarak iki bileşik saf olarak izole edilmiş ve yapıları modern spektroskopik teknikler (1D- ve 2D-NMR) kullanılarak 5,7,4'-trihidroksiflavon 6-C-β-glukopiranozit ve diosmetin olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the phytochemical investigation of Silene argentea, which is belong to Caryophyllaceae family and grow in Turkey was performed. Plant material was firstly extracted by different solvents (n-hexane, dichloromethane, methanol) then methanol extract was dissolved in water and partitioned in order to obtained n-butanol fraction. n-Butanol fraction was purified by open column chromatography over silica gel, RP-18 and sephadex and two pure compounds were obtained. The structural elucidations of isolated compounds were done by modern spectroscopic techniques such as 1D- and 2D-NMR and their structures were found as 5,7,4'-trihydroxyflavone 6-C-β-glucopyranoside and diosmetin.