İlkokul ve ortaokul eğitim yapılarının tasarım ilkeleri ve mekân kurgusunun incelenmesi: Yugoslavya döneminden örnekler
Principles - design principles of middle school education structures and investigation of the machine literature: Samples in Yugoslavia period
- Tez No: 540257
- Danışmanlar: PROF. DR. SARE SAHİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, ilkokul ve ortaokul eğitim yapılarının tasarımlarını etkileyen çevresel faktörler ile birlikte eğitim yapılarının tasarım ilkelerini ele alarak mekân tasarımlarını değerlendirilmektedir. Saha çalışmasında ise Yugoslavya döneminden ele alınan üç örnek üzerinden dönemin mimari yaklaşımı özellikle eğitim sistemi ve eğitim yapılarının tasarımları, yer almaktadır. Çalışma içeriği, eğitimciler ve mimarlar tarafından belirlenen eğitim mekânlarının tasarım ilkelerinin incelenmesiyle oluşturulan standartların, Yugoslavya Dönemi'nden günümüze kadar işlevselliğini koruyan ilkokul ve ortaokul eğitim yapıları üzerinden karşılaştırılmasından oluşmaktadır. Tez çalışması, iki aşamadan ve yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci aşamayı oluşturan ilk dört bölüm teorik çalışmayı; eğitim yapılarının tasarımlarını etkileyen genel faktörleri, eğitim – öğretimin tanımını ve eğitim yapılarının tasarım ilkelerini içermektedir. Son üç bölümün oluşturduğu ikinci aşama da ise saha çalışmasının yapıldığı Polog Bölgesi'nin sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel değişimlerin ortaya çıkardığı yaşam farklılıkları ve bölgeye ait eğitim yapıları ele alınarak dönemin seçilen eğitim yapılarının mekân analizlerine, yapılan anket çalışması ile kullanıcıların değerlendirmesine yer verilmiştir. Birinci ve ikinci aşamanın genel değerlendirilmesinden oluşan sonuç bölümünde ise tasarım ilkeleri ile analizlerin değerlendirmesi yapılmaktadır. Eğitim yapılarının standartlara olan uygunluğu ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the educational structures using the main values and design principles that influence the architecture and exemplifies them through three educational structures of the Yugoslav era. Of course, the natural factors as well as the differences of life arising from socio - economic and socio - cultural changes are also affecting the architect. For this reason, the study aims to form an educational study by defining the education needs, the requirements of these constructions and the comfort conditions, which are formed by the composition of the education factor which is the values that affect the development of the individuals and hence the societies together with the changing architectural needs and the factors affecting the architect. This aim has been tackled in two steps. In the first step, all the factors affecting the design of the training structures and the standard values of the comfort conditions are discussed. In the second step of the study, the influence of the ethical rules on the architecture of the ethnic codes that he had with the structure of multiple nations hosted in an ethnic country governed by Yugoslavia at that time, which had a communist regime in the period of 1960-1980, was studied. In the scope of the study, Josib Broz Tito High School in Skopje of the Polog region of Yugoslavia, Tetova Primary School in Tetova and Petre Jovanovski Elementary School in Gostivar were analyzed.