Optimization of formaldehyde production from methanol
Metanolden formaldehyde üretiminin optimizasyonu
  1. Tez No: 540288
  2. Yazar: RUWIDA AB.M. IDRES
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Formaldehit, yapı malzemelerinin ayrıca fenol formaldehit gibi polimerik reçinelerin üretimini içeren birçok kimya endüstrisinde oldukça önemli kabul edilen kimyasallardan birisidir. Bu projenin başlıca amacı, kimya mühendisliği bakış açısından, belirli çalışma koşulları altında ve spesifik kapasite dahilinde formaldehit üreten entegre reaktör tasarımı üzerinde çalışma yapmak ve metanolden formaldehit üretim sürecini incelemektir. Bu projede, yılda 120000 ton seviyesinde formaldehit üretimi ve bunda en az ağırlıkça %99.1 formaldehit ve %99.1 azot üretimini sağlanmaktadır. Üretimde metal oksit işlemi kullanılmıştır. Bu projede, süreç Aspen Plus V9 yazılımı kullanılarak simüle ve optimize edilmiştir. Başlıca odak noktası, üretim sürecinde reaktörün tasarımı ve geliştirilmesidir. Sıcaklık, basınç, boruların sayısı, reaktördeki çapı ve uzunluğu da incelenmiştir. Bu projede, formaldehit, katalitik buhar-fazlı oksidasyon reaksiyonu ile üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Formaldehyde is one of the chemicals that is regarded as very important in many chemical industries for the production of building materials and in polymeric resins like phenol formaldehyde. The main purpose of this project is to investigate the process of formaldehyde production from methanol, from the viewpoint of chemical engineering, by studying the integrated design of the reactor which produces formaldehyde within a specific capacity and under certain operating conditions. In this project, formaldehyde is produced at a rate of 120000 tons/year and a production level of at least 99.1 wt% of formaldehyde and 99.1 wt% of nitrogen. The metal oxide process is developed in the production. In this project, the process was simulated and optimized by the software Aspen Plus V9. The main focus is on the design and improvement of the reactor in the production process by studying the effect of temperature, pressure, number of tubes, diameter, and length of the reactor was also examined. In this project, formaldehyde is to be produced through a catalytic vapor-phase oxidation reaction.