Implementation of state charts in structured text language
Durum makinesi diyagramlarının yapılandırılmış metin dilinde uygulanması
  1. Tez No: 540290
  2. Yazar: SYED TAIMUR ALI SHAH
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MEHMET EFE ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yapılandırılmış Metin (Structured Text) dili, IEC 61131 standardının beş dilden biridir ve C, C ++ ve bunun gibi yüksek seviyeli dillere benzer özelliktedir. Yapılandırılmış metin dili, pek çok PLC programlama diliyle birlikte çalışabilir, böylece merdiven dili (ladder logic) programları gibi programlar bir yapılandırılmış metin alt yordamı kullanılabilirler. Durum çizelgelerinin yapılandırılmış metinde kodlanması ise nispeten yeni bir araştırma alanıdır ve dolayısıyla literatürde bu konuyla ilgili çok az kaynak bulunmaktadır. C ve C++ dillerinde durum çizelgelerinin kodlanması üzerinde kapsamlı araştırmalar yapılmış ve hatta Samek tarafından yazılan“State Charts in C and C++”gibi kitaplar yayınlanmıştır. Bu projede, bazı durum diyagramı örenekleri seçilerek bunlar için yapılandırılmış metin kodu geliştirilmiştir. Beckhoff TwincCAT 3.0 programlama ortamında kod gerçeklinmiş ve üretilen kodun hatasız ve uygulama için hazır olup olmadığını kontrol edilmiştir. Daha sonra, söz konusu durum şeması için bir Simulink modeli oluşturulmuş ve bunun için yapılandırılmış metin kodu üretilmiştir. Tezin sonunda, hem elle oluşturulan hem de Simulink kullanılarak oluşturulan yapısal metin kodları ile ilgili ayrı ayrı açıklamalar ve karşılaştırmalar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Structured text language is one the five languages of IEC 61131 standard and it is in a way similar to high level languages such as C, C++ etc. Structured text language is able to work alongside many other PLC programming languages so programs such as ladder logic programs can make use of a structured text subroutine. Coding state charts in structured text on the other hand is a relatively newer area of research and hence there is almost very little material available regarding this topic. Extensive research has been done on coding state charts in C and C++ and even books have been published such as“State Charts in C and C++”by Samek. In this thesis state chart examples were selected and then converted into structured text code. The generated structured text code was also implemented wıth the help of Beckhoff TwinCAT 3.0 programming environment to check if the code generated was error free and ready for implementation. A Simulink model for the aforementioned state chart was created and structured text code was generated for it using Simulink. At the end of the thesis, explanation of the manually generated structured text code and the Simulink generated structured text code and their comparisons have been provided.