Analyzing the effect of doxycycline and gentamicin on selected cytosolic enzymes
Seçilmiş sitozolik enzimler üzerinde doksisiklin ve gentamisin'in etkilerinin analizi
  1. Tez No: 540306
  2. Yazar: JUNAID MOHAMMED ALI ALI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SULTAN BELGİN İŞGÖR, Assoc. Prof. Dr. YASEMİN GÜLGÜN İŞGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Gentamicin ve Doxycycli gram positif ve gram negative bakteri enfeksiyonlarında yaygın olarak kullanılan antibiyotiklerdir. Bu çalışmada adı geçen antibiyotiklerin katalaz (Kat), Süperoksit Dismutaz (SOD), Glutatyon-S-Transferaz (GST) ve Glutatyon Peroksidaz (GPX) gibi antioksidan enzimler üzerine etkileri çalışılmıştır. Her iki ilaç da suda çözünmekte olup, + 4 ve – 20 ºC sıcaklıklarda saklanan 1mg/ml stok derişimde hazırlanmış ilaçların 3 ay boyunca kararlı kaldıkları UV/Vis çalışmalar ile gösterilmiştir. Bu çalışmada, farklı derişimlerde hazırlanmış ilaçların enzim aktiviteleri üzerine etkilerine bakılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre bahsi geçen ilaçların enzim aktiviteleri üzerine etkisi bulunmamıştır. Yanlızca KAT ve GST üenzim aktiviteleri sırasıyla %15 ve % 5 oranında azalmış GPX ve SOD aktivitelerinde herhangi bir değişiklik gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Gentamicin and Doxycycline are antibacterial drugs commonly utilized in a treatment of Gram positive and Gram negative bacterial infections. They have been used in this study to evaluate their effect on antioxidant enzymes such as Catalase (CAT), Superoxide Dismutase (SOD), Glutathione-S-Transferase (GST) and Glutathione Peroxidase (GPX). Each of these drugs are water soluble and shown to be stable when tested in vitro for three months at concentration of 1mg/mL under + 4 ºC and – 20 ºC via UV/VIS spectrophotometer. In this study, several serial dilutions of drug solutions were applied according to enzymatic assay protocols to measure the activities of these enzymes. The comparison of obtained results with the control (zero concentration of drugs) didn't show any significant effect on each of the enzymes under study. From the observed results, 15% of CAT, 5% of GST activities were inhibited and no effect on GPX and SOD were observed in this study.