Basınçlı çalışmalarda risklerin değerlendirilmesi
Assessment of occupational safety risk for working with pressure
  1. Tez No: 540312
  2. Yazar: SELÇUK DURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞİT ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Mühendislik Bilimleri, Accidents, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Basınç testlerinde yapısı itibariyle hayati tehlike yaratabilecek işlerdir. Bu çalışmaların ilgili kalite standartları, mühendislik standartları ve iş güvenliği bakış açısından birlikte ele alınması gerekmektedir. Basınç testlerinde multi-disipliner bir çalışma ile risklerin minimize edilmesi ve kazaların önlenmesi mümkündür. Bu çalışmada basınç testleri ile ilgili uluslararası standartlar iş güvenliği bakış açısından incelenmiştir ve basınç testi vb. çalışma prosedürlerine iş güvenliği açısından katkı sağlamak amaçlanmıştır Gerek yerel mevzuat gereğince basınçlı ekipmanların periyodik olarak test edilmesi gerekse basınçlı ekipmanların devreye alma süreçlerinde basınç testleri sıkça yapılmaktadır. Basınç testlerinde ilgili standartlar doğrultusunda hazırlanacak çalışma prosedürleri ile bu çalışmalardaki yaralanmaların ve ölümlerin önüne geçilebilir.
Özet (Çeviri)
As the nature of the pressure tests are jobs that can be fatal injury. These works need to be handled a subject delicately from the relevant quality standards, engineering standards and work safety perspective. It is possible to minimize the risks and prevent accidents with multidisciplinary works in pressure tests. In this article, international standards related to pressure tests are searching from the point of view of occupational safety and In this article aimed to contribute to safety for pressure testing procedures. Literature searching has been done by examining national and international standards and related academic publications related to pressure tests. In many international standards, it has been determined that there are substances related to work safety for pressure and pressure tests. Pressure tests are frequently carried out during periodic testing of pressure equipment and localization of pressure equipment according to local regulations. However, there is a lack of guidance to facilitate the identification of occupational safety risks for these works. If working procedures could be prepared in accordance with the relevant standards in the pressure tests, the injuries and deaths in these works can be prevented.