Büyükşehirlerdeki kaymakamlar ile diğer illerdeki kaymakamların görev ve yetkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the duties and authorities of district governors in metropolitan cities and district governors in other provinces
- Tez No: 956857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, Türkiye'nin mülki idare sistemi içerisinde kritik bir rol oynayan kaymakamların görev ve yetkilerinin ve bunların uygulamasının büyükşehir statüsündeki iller ile büyükşehir olmayan illerde nasıl farklılık gösterdiğini analiz etmektir. Mülki idare amirliği mesleği, Türkiye'nin idari yapısında devletin taşradaki temsilini sağlama, kamu hizmetlerinin etkin sunumunu gerçekleştirme ve merkezi idare ile yerel yönetimler arasındaki koordinasyonu sağlama açısından son derece önemli bir konum işgal eder. Bu bağlamda, büyükşehir uygulaması ile birlikte kaymakamların görev tanımları ve pratikteki uygulamaları arasında ortaya çıkan farklılıkların incelenmesi, kamu yönetimi açısından dikkat çekici bir araştırma alanı sunmaktadır. Çalışmada literatür taraması ve alan araştırması kapsamında mülki idarenin yapısı, merkezi yönetimin işleyişi ve büyükşehir sistemine dair bilgiler sunulmuştur. Tezin birinci bölümünde, Türkiye'de merkezden yönetim sisteminin temel özellikleri, sağladığı avantajlar ve sakıncaları ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca mülki idare sisteminin temel yapısı ve işleyişine değinilmiştir. İkinci bölümde, büyükşehir ve il belediyelerinin tarihsel gelişimi, teşkilat yapıları ve idari fonksiyonları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, 6360 sayılı kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte mülki idarede meydana gelen değişiklikler ve bu yasal düzenlemenin kaymakamlık kurumu üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Alan araştırmasını içeren dördüncü bölümde ise büyükşehirlerde ve büyükşehir olmayan illerde görev yapmış veya hâlihazırda görev yapmakta olan dört kaymakamla gerçekleştirilen çevrim içi görüşmeler analiz edilmiştir. Bu görüşmelerde, kaymakamların görev alanlarına ilişkin deneyimleri, gözlemledikleri farklılıklar ve uygulamada ortaya çıkan durumlar hakkında bilgi alınarak nitel veri toplanmıştır. 6360 sayılı Kanun ile birlikte bazı illerin büyükşehir statüsüne geçmesi sonucunda bu illerdeki köyler ile il özel idareleri kaldırılmıştır ve bu durum, yerel idare yapısında önemli değişikliklere yol açmıştır. Bu değişiklikle birlikte köylerin mahalleye dönüştürülmesi sonucunda, kaymakamların yerel düzeydeki yetki ve sorumlulukları da önemli ölçüde yeniden şekillenmiştir. Artık kaymakamlar, geçmişte köyler üzerinde sahip oldukları yetkilerinin önemli bir kısmını kaybetmiş ve daha çok asayiş ve güvenlik gibi devletin temel görev alanlarına yönelmişlerdir. Ancak, mahalle statüsüne dönüşen bu yerleşim birimlerinde kaymakamların, tıpkı köylerde olduğu gibi, yerel yönetimle ilgili konularda daha etkin bir rol üstlenebilmeleri için yetkilerinin artırılması gerektiği düşünülmektedir. Bu şekilde, yerel kamu hizmetlerinin daha etkin, hızlı ve vatandaş odaklı bir biçimde sunulması mümkün hale gelebilecektir. Görüşme yapılan kaymakamlar, büyükşehir statüsündeki ilçelerde görev tanımlarının daha çok güvenlik, koordinasyon ve denetimle sınırlı kaldığını; yerel hizmetlerin planlanması ve sunumunda ise büyükşehir belediyesinin ağırlıklı bir rol oynadığını belirtmiştir. Buna karşın büyükşehir olmayan illerde, kaymakamların hem ilçe özel idaresi hem de köy tüzel kişilikleri aracılığıyla daha aktif ve kapsayıcı bir yönetim fonksiyonu üstlendikleri gözlemlenmiştir. Bazı kaymakamlar, büyükşehir sisteminde mahalleye dönüşen eski köylerde ciddi hizmet boşlukları yaşandığını, muhtarların yetkilerinin sembolik hâle geldiğini ve bu durumun vatandaş memnuniyetini olumsuz etkilediğini ifade etmiştir. Bu bağlamda, kaymakamların bu mahallelerde daha etkin rol alabilmesi için idari ve mali açıdan bazı yetkilerle donatılmaları gerektiği vurgulanmıştır. Ayrıca, büyükşehir sisteminde görev yapan kaymakamlar, merkezi idarenin temsilcisi olarak büyükşehir belediyesi ile ilişkilerde zaman zaman yetki karmaşası ve sorumluluk çatışması yaşandığını aktarmıştır. Bu durumun ise hizmetlerin koordinasyonunu zorlaştırdığı belirtilmiştir. Buna karşın büyükşehir dışındaki ilçelerde görev yapan kaymakamlar, daha net ve işlevsel bir idari yapı içinde bulunduklarını ve yerel hizmetlerin planlanması, kırsal alanlara hizmet ulaştırılması gibi konularda daha doğrudan müdahil olabildiklerini dile getirmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye'nin büyükşehirleşme sürecinde mülki idare amirlerinin rolünün yeniden tanımlanması ve özellikle kırsal yerleşimlerde kamu hizmetlerinin etkinliğini artırmaya yönelik yapısal düzenlemelerin gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to analyze how the duties and powers of district governors, who play a critical role in the provincial administration system of Türkiye, and their implementation differ in provinces with metropolitan status and non- metropolitan provinces. The profession of provincial administrator occupies an essential place in terms of ensuring the representation of the state in the provinces, effective delivery of public services, and coordination between the central administration and local governments in the administrative structure of Türkiye. In this context, examining the differences between the job descriptions and practical implementations of district governors together with the metropolitan application offers a remarkable research area in terms of public administration. In the study, information on the structure of the provincial administration, the functioning of the central administration and the metropolitan system is presented within the scope of literature review and field research. In the first part of the thesis, the basic features of the central administration system in Türkiye, its advantages and disadvantages are discussed in detail. In addition, the basic structure and functioning of the provincial administration system are presented. In the second part, the historical development, organizational structures and administrative functions of metropolitan and provincial municipalities are examined. In the third part, the changes that occurred in the provincial administration with the enactment of Law No. 6360 and the effects of this legal regulation on the district governorship institution are analyzed. In the fourth part, which includes field research, online interviews conducted with four district governors who have served / are currently serving in metropolitan cities and non-metropolitan provinces are analyzed. In these interviews, qualitative data was collected by obtaining information about the experiences of the district governors in their fields of duty, the differences they observe, and the situations that arise in practice. With Law No. 6360, as a result of the transformation of some provinces to metropolitan municipalities, villages and provincial special administrations in these provinces were abolished, which led to significant changes in the local administrative structure. With this change, because of the transformation of villages into neighborhoods, the local authority and responsibilities of district governors were also significantly reshaped. District governors have now lost a significant portion of the authority they had over villages in the past and have focused more on basic state duties such as the oversight of public order and security. However, it is believed that the authorities of district governors in these settlements that have turned into neighborhoods should be increased, just like the case in villages, so that they can assume a more effective role in matters related to local administration. In this way, local public services can be presented in a more effective, rapid and citizen-focused manner. The interviewed district governors underlined that their task definitions witihn metropolitan areas was restricted with security, coordination and oversight, whereas the metropolitan municipality had the upper hand in terms of planning and presentation of local services. On the other hand, it has been observed that in provinces without metropolitan systems district governors play a more active and comprehensive role through district special administrations and village legal personalities. Some district governors emphasised that in some metropolitan neighbourhoods, which were previously villages, some problems were experienced in terms of service provision as the authorities of mukhtars became symbolic, which had a negative impact on citizen satisfaction. In this context, it has been emphasised that district governors needed additional administrative and financial authorities so as to play a more active role in these neighbourhoods. In addition, district governors in metropolitan system stated that in their relations with the metropolitan municipality as the agents of central government suffered from conflict of authority and responsibility, which jeopardized coordination of services. The district governors in provinces which are not metropolitan stated that their administrative system was more clear and functional, and that they could more directly intervene in the planning of local services and that they could reach rural areas more easily. Findings indicate that the the role of civil administrators should be redefined in the metropolitan development of Türkiye and that structural reorganization is needed especially in rural areas so that the effectiveness of public services can be improved.