Türkiye'de mülki idare amirlerinden kaymakamlarda ortaya çıkan stresin değerlendirilmesi
Evaluation of stress in heads of districts which are part of civil administration in Turkey
- Tez No: 64023
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY ATAOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, Public Administration, Psychology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 488
Özet
ÖZET Her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de kamu yönetimi başta anayasa ve yasalar olmak üzere kültürel, sosyal, siyasal, ekonomik ve tarihi faktörlerin etkisi altında şekillenmiştir. Türkiye'nin merkeziyetçi niteliği ağır basan kamu yönetimin de mülki idare amirlerinin özel bir yeri ve önemi vardır. Mülki idare amirlerinden kaymakamlar üst düzey yönetim basamaklarına aday görülmeleri, her zaman kamuoyunun gözü önünde bulunmaları dolayısıyla ayrı bir ağırlığa sahiptirler. Türkiye'deki kaymakamların“Yönetici ve Stres”bağlamında durumlarının değerlendirilmesi, global eğilimleri gözardı etmeden ama özellikle kişisel gelişimleri, örgüt ve çevre ilişkileri ve başarılı olmaları bakımından ortaya koyulmaya çalışıldı. Modern hayatın önemli bir gerçeği olan“stres”olgusunun kaymakamlar üzerindeki etki ve sonuçları değerlendirildi. Stres kavramı ayrıntılı olarak ele alındı ve kaymakamların bir yönetici olduğu akılda tutularak stresle örgüt ve yönetici arasındaki ilişkiler irdelendi. Kaymakamlarda ortaya çıkan stresin diğer alanlardaki yöneticilerde yapılan araştırmaların sonuçlarına da daha iyi anlaşılması için yer verildi. Türkiye'deki yöneticilik düşüncesinin gelişimine ve halkla ilişkilere de kısaca değinildi. Teorik çalışmadan sonra araştırmamız Alan Araştırmasıyla sürdürüldü. Alan araştırmamız“Türkiye'deki Kaymakamların Stres Düzeyi Üzerine Bir Alan Araştırması”adını taşımaktadır. Türkiye'de halen görev yapmakta olan 300 kaymakama posta yoluyla ulaşılmaya çalışıldı. 155 kaymakamdan cevap alındı. Türkiye'de halen mevcut 826 kaymakam olduğu düşünülünce bu sayının değeri anlaşılabilir. Anket sonuçlan, frekans listesi ve çapraz tablolar oluşturularak değerlendirildi. Varsayımlar ışığında kurulan hipotezler, çapraz tablolar ele alındı ve sonuçta,“Türkiye'de Kaymakamlardaki Yöneticilik ve Stres Etkileşimine Dair Dinamik Bir Denge Modeli”adı altında basit bir kuramsal model geliştirildi. Kaymakamlık mesleğinin daha iyiye ve daha ileriye götürülebilmesi için kaymakamlardaki bu stresin yansımalarının“stres yönetimi”ışığında kontrollü ve dinamik bir dengeye kavuşturulması hedeflenmelidir. Bu yaklaşım kamu idaresinin daha verimli ve etkin çalışmasına da zemin hazırlayıcı bir faktör olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Concept of gövemini; in Turkey -like in.ill countries- hikes lis roots from cultural, social, political, economical and historical factors. In a system like Turkey's in which central governing is a key part of administrative process, civil administrators are quite important. Head of District (kaymakam), beeing seen as a candidate for higher government posts, and almost always being available to public, do have a distinctive place among other civil administrators. 'Administrator and Stress' is studied in corolancc with global inclinations in relation to Turkish 'Head of District' (HOD), especially personal considerations as of administration and of environment of the administrator, with special emphasis on success. Stress is an important aspect of modem life and the effect of it on the head of district is evaluated together with health consequences. The concept of stress is examined in detail, and taken into account that HOD is an executive, relation of stress with the organisation and the head of it is discussed. In order to be able to understand the stress seen in HODs better, results of research conducted on other executives are also evaluated. Evolution oT executive thinking and public relations is also mentioned briefly. After theoretical considerations, our research focuses on field data. This field research is called A Field Research About Stress of Head of Districts In Turkey'. Our data is collected from 155 HODs who have responded to the survey, of about 300 contacted. As the total number of HODs is 826, this many response is more than satisfactory. Results are examined with the help of a 'frequency list' and several cross tables. Hypothesis formed in accordance with assumptions are discussed. As a result we've argued a model of dynamic state of balance; 'The Dynamic Balance Model of Relation of Executive and Stress'. The stress seen with HODs should be balanced dynamicaly in order to improve the efectivity of the occupation. This can be achieved through a well guided 'Stress Management'. By this way civil administration will be much more efficient and productive.