Kiral schiff bazları ve Cu (II) komplekslerinin sentezi: DNA bağlanma ve DNA kesme özelliklerinin araştırılması
Synthesis of chiral schiff bases and Cu(II) complexes: investigating of DNA binding and DNA cutting
- Tez No: 540345
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kiral amino alkollerden elde edilmiş Schiff bazlarının yeni üç adet mononükleer bakır(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Bu komplekslerin yapıları element analiz, FTIR/LCMS, manyetik duyarlılık ve molar iletkenlik ölçümleri ile belirlenmiştir. Spektroskopik ve analitik veriler yapıların dört koordineli olduğunu göstermektedir. DFT/6-31G (d, p) ile yapılan geometri optimizasyonu komplekslerin kare düzlem yapıda olduklarını öngörmektedir. Teorik ve deneysel IR verileri önerilen yapıyı doğrulamaktadır. Bakır(II) komplekslerinin sığır timus DNA'sı ile olan etkileşimleri absorpsiyon titrasyon yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Sonuçlar kompleks 1 ve 2'nin DNA'ya ortaya ekleme ile bağlandığını göstermektedir. Bağlanma sabitleri 1 için 2.46×105, 2 için 5.41×105 3 için 7.00×104 olarak hesaplanmıştır. Bunlara ilaveten agoroz jel elektroforez analizi bütün komplekslerin plazmid pentry/d-topo plazmid DNA' yı kestiklerini göstermiştir. Kompleks 2 en iyi aktiviteyi (5 µM) göstermektedir.
Özet (Çeviri)
New mononuclear copper (II) complexes (1, 2 and 3) were synthesized from Schiff bases of chiral amino alcohols. Their structures were determined by a combination of elemental analyses, FTIR / LCMS, magnetic susceptibility and molar conductance measurement methods. Spectroscopic and analytical data of the complexes suggest four-coordinated structures. Geometry optimization carried out with DFT/6-31G (d, p) were proposed to be distorted square planar geometry for the complexes. The similarity between experimental and theoretical IR spectra confirms the proposed structures. The interaction of copper (II) complexes with calf thymus (CT-DNA) were investigated using absorption titration method. The results suggest that the complex 1 and 2 can bind to DNA by intercalation. Binding constants Kb were found to be 2.46×105 for 1, 5.41×105 for 2 and 7.00×104 for 3. Moreover, agarose gel electrophoresis assay demonstrates that all complexes were found to cleavage of plasmid pentry/d-topo plasmid DNA. Complex 2 shows the best cleavage activity (5 µM).