Pozitif çoklu lineer dönüşümler için eşitsizlikler
Inequalities for positive multilinear mappings
- Tez No: 540346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tezde matris eşitsizlikleri üzerine çalışılmıştır. Tezin ilk kısmında Cauchy-Schwarz eşitsizliği, Kantorovich eşitsizliği, Löwner-Heinz eşitsizliği gibi bazı önemli eşitsizlikler verilmiş ve pozitif tanımlı matris ve pozitif lineer dönüşüm kavramları tanıtılmıştır. Özellikle pozitif lineer dönüşüm ile ilgili eşitsizlikler incelenmiştir. Tezin esas kısmında ise pozitif çoklu lineer dönüşümler üzerinde durulmuş ve bu dönüşümleri içeren eşitsizlikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, matrix inequalities are studied. In the first part of our thesis, some important inequalities such as Cauchy-Schwarz inequality, Kantorovich inequality, Lowner-Heinz inequality have been given and positive definite matrices and positive linear mappings are introduced. Particularly inequalities related to positive linear mappings are examined. In the main part of thesis, positive multilinear mappings are emphasized and inequalities involving this mappings have been obtained