Hidrolik preslerde iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in hydraulic presses
- Tez No: 540348
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. REŞİT ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Endüstrimizin birçok sektöründe hidrolik preslerinin büyük veya küçük birçok çeşidi yoğun olarak kullanılmaktadır. Metal sektörü endüstrimizde kritik öneme sahip sektörlerin başında gelmektedir. Metal sektörü, dünyada olduğu gibi ülkemizde de iş yükünün yoğun olduğu sektörlerin başında gelmektedir. Metal sektörü, gelişen teknoloji ve artan üretim talebi, firmaların seri ve bant üretimi yöntemi ile çalışmayı artırmıştır. Hızlı ve seri üretimler beraberinde iş kazalarını da getirmiştir. Dünyada metal sektöründe meydana gelen iş kazaları bu hususta önlem alınmasını gündeme getirmiştir. Ülkemizde metal sektöründe çalışan firmaların çoğu küçük ve orta ölçekli firmalardır. Ne yazık ki iş kazalarının da yoğun olduğu yerlerde daha çok bu firmalardır. Metal sektöründe kullanılan preslerde yapılan çalışmalarda oluşabilecek riskler, meydana gelen iş kazaları, bu kazaların meydana gelmesini önleyici tedbirlerin incelenmesi ve kazaların azaltılmasına yardımcı olmaktır. Alınması gereken asgari güvenlik önlemlerini belirlemek, preslerde meydana gelebilecek iş kazaların önlenmesini sağlamak için preslerde çalışma esnasında ve parçalara şekil verilmesi sırasında çalışma alanlarına ve hidrolik preslerdeki hareketli bölgelere ulaşılmasının önüne geçilmesini sağlamaktır. Amacımız preslerdeki güvenlik önlemlerini belirleyip iş sağlığı ve güvenliği konusunda yeni tedbirler ile iş kazalarını mümkünse yok etmek yapılamıyorsa da en aza indirmenin yöntemlerini belirlemeye yardımcı olmaktır. Güvenlik tedbirlerinin uygulanmasını teşvik etmek, çalışanlara güvenlik konusunda eğitimler vererek iş sağlığı ve güvenliğini öğrenmelerine yardımcı olmaktır. Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği kültürünün tüm çalışma alanlarında olduğu gibi hidrolik presler ile çalışmalarda da oldukça önem kazanmaktadır. İş kazalarının hidrolik preslerdeki çalışmalarda çok fazla olması bunun öneminin daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Fabrikalar, atölyelerde ve hidrolik preslerde meydana gelebilecek tehlikeleri ve riskleri bilmeliyiz. Çalışma alanlarında (hidrolik preslerde) risk değerlendirmelerini çok iyi bir şekilde yapmamız gerekmektedir
Özet (Çeviri)
In many sectors of our industry, many types of hydraulic presses are used extensively. Metal industry is one of the sectors which are critical in our industry. The metal sector is one of the leading sectors in the world and also in our country. The technology of the metal sector and the increasing production amounts increased the number of companies working with serial and band production method. Fast and mass production has brought along work accidents. The work accidents in the metal sector in the world have raised the necessity of taking measures in this regard. Most of the companies working in the metal sector in our country are small and medium sized companies. Unfortunately, work accidents are also more intense in these places. The risks that may occur in the presses are used in the metal sector in order to investigate the work accidents, prevent the occurrence of these accidents and reduce the accidents. Simultaneously, it is necessary to conclude the minimum security measures are taken, to prevent the accidents in the presses and to prevent the access to the operating points and / or the moving areas on the press during presses, parts during the operation. Our aim is to conclude the safety measures in presses and to determine new methods in occupational health and safety and to determine the methods of minimizing the work accidents if not possible. Our aim is to encourage the use of security measures and to help employees learning about occupational health and safety measures by providing training on safety. In our country, as in all working areas of occupational health and safety culture, hydraulic presses are gained importance. The fact that works accidents with hydraulic presses is very much work will ensure a better understanding of the significance of this. We should be aware of the dangers and risks that may occur in factories, workshops and hydraulic presses. We need to make the risk assessments in working areas (hydraulic presses) very well.