GMB Metodolojisi Kullanılarak Bir IHA Motorunda Kullanılan Türbin Giriş Sıcaklığı Sensörü için Uygun Bakım Görevlerinin Belirlenmesi
Determination of Appropriate Maintenance Tasks for the Turbine Inlet Temperature Sensor Used in an UAV Engine by Using RCM Methodology
- Tez No: 540355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH CEMAL KUŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Güvenilirlik Merkezli Bakım (GMB/RCM), emniyetli operasyonlar ve maliyet etkin hazır olunmayı sağlamayı garanti edebilen, içerisinde önleyici bakım gereklilikleri ve diğer eylemleride barındıran uygun hata yönetimi stratejilerinin belirlenmesine karar veren bir analitik süreçtir (Naval Air Systems Command, 2016). Bu yüksek lisans tezinde, GMB/RCM analiz süreçlerinin neler olduğu anlatılmıştır. Bir İHA motoru üzerinde kullanılan Türbin Giriş Sıcaklığı (TGS/TIT) sensörleri üzerinden örnek bir çalışma yapılmıştır. Sahadaki bir ürün üzerindeki değişim aralıklarının değiştirilebilmesi için takip edilmesi gereken analizler gösterilmiştir. Örnek çalışma kapsamında ilk aşamada, sensöre ait hata türleri tespit edilmiştir. Daha sonra GMB/RCM analizleri ile sensör için uygulanması gereken doğru önleyici bakım görevi belirlenmiştir. İkinci aşamada, sensör arıza kayıtları kullanılarak Weibull analizi yapılmıştır. Sensör planlı ve plansız maliyetleri hesaplanmıştır. Burdan yola çıkarakta sensör için ideal değişim aralığının ne olması gerektiği belirlenmiştir. Son aşamada sensöre ait mevcut bakım görevi ile yeni değişim zamanı arasındaki maliyet kıyaslaması yapılmıştır. Buna göre yeni değişim zaman ile iki yıl içerisinde 72,450$ kazanç sağlanacağı görülmüştür. Buna ek olarak sensördeki rezistör arızası kaynaklı arızaların önlenmiş olacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Reliability Centered Maintenance (GMB/RCM) is an analytical process to determine the appropriate failure management strategies, including PM requirements and Other Actions, warranted to ensure safe operations and cost-wise readiness (Naval Air Systems Command, 2016). In this master thesis, GMB/RCM analysis processes has been explained. A case study was performed on the TGS/TIT sensors used on a UAV engine. It has been described that the which analyzes are needed to be followed to change the replacement intervals on a fielded product. In the first phase of the case study, the failure modes of the sensor have been determined. Then, the correct preventive maintenance task for the sensor has been defined by GMB/RCM analysis. In the second stage, Weibull analysis has been performed using sensor fault records. Sensor planned and unplanned maintenance costs has been calculated. The optimum replacement interval for the sensor has been determined by using these two analysis results. In the last stage, the cost comparison between the current maintenance task of the sensor and the new replacement time has been made. Accordingly, it is seen that the new replacement time will yield 72.450$ in two years time. In addition, it is stated that failures due to the fault of the resistor in the sensor will be prevented.