CFRP şeritler ile güçlendirilmiş betonarme plakların çarpma davranışının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of impact behavior of reinforced concrete slabs strengthened with CFRP strips
- Tez No: 540356
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KIRAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Literatürde betonarme döşemelerin statik ve dinamik yükler altında davranışlarına odaklanan çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Ancak, Karbon Lif Takviyeli Polimer (CFRP) ile güçlendirilmiş betonarme döşemelerin çarpma yüküne maruz kalan araştırmaları hala oldukça azdır. Bu sebeple, CFRP şeritler ile güçlendirilmiş betonarme döşemelerin, çarpma davranışının belirlenmesi için deneysel bir çalışma yapılmıştır. CFRP şeritlerin yerleşim şekli ve genişliği deneysel çalışmada değişkendir. Çarpma yükü ağırlık düşürücü deney düzeneği kullanılarak döşemelere uygulanmıştır. 1000x1000x80 mm boyutlarında toplam dokuz adet betonarme döşeme üretilmiştir. Betonarme döşemeler, hem bir hem de iki yönde ortogonal ve diyagonal olarak 50 mm ve 100 mm genişliğindeki CFRP şeritleri kullanarak güçlendirilmiştir. Deney elemanlarından biri, güçlendirilmemiş ve referans numunesi olarak üretilmiştir. Betonarme döşemelere etkiyen çarpma yüklerinin, betonarme döşemelerin ivme, deplasman değerleri ve CFRP şeritlerdeki birim deformasyonun zaman tanım alanında değişimi ölçülmüştür. Döşemelerin çatlak dağılımları da gözlenmiştir. Deneyler sonucunda, çarpma yükünün güçlendirme yöntemi uygulanan betonarme döşemelerin davranışları üzerindeki etkileri belirlenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are a lot of studies focused on behavior of reinforced concrete (RC) slabs under static and dynamics loadings in the literature. However, investigations related to Carbon Fibre Reinforced Polymer (CFRP) strengthened RC slabs subjected to impact load are still relatively rare. Therefore, an experimental study was conducted to determine the impact behavior of RC slabs with CFRP strips reinforcement. The arrangement and width of CFRP strips were varied in experimental study. The impact load was applied to slabs using moveable drop-weight test machine. A total of nine RC slabs that were 1000x1000x80 mm dimensions were manufactured. RC slabs were strengthened using CFRP strips with width of 50 mm and 100 mm as orthogonally and diagonally in both one and two directions. One of the specimens was un-strengthened and manufactured as reference specimens. Time-history of impact forces acting on RC slabs, the acceleration, the displacement values of RC slabs and CFRP strips strains were measured. The crack patterns of slabs are also observed. In the conclusion of experimental results, the effects of applied strengthening method on impact load, impact behavior of RC slabs were determined and interpreted.