Testing of adhesively CERP composite and metal bonded structures
Yapıştırılmış CERP kompozit metal yapıların test edilmesi
- Tez No: 82476
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY ANKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
öz YAPIŞTIRILMIŞ METAL - CFRF KOMPOZİT YAPILARIN TEST EDİLMESİ AKTULGA, Volkan Yüksek Lisans, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Pro£ Dr. Alpay ANKARA Ocak, 1999, 61 sayfa. Bu çalışmanın hedefi nem ve sıcaklık değişimleri gibi doğal faktörlerin, roket ve uçak gövdelerinde kullanılan yapıştırma sistemlerinin özellikleri üzerindeki etkisinin araştırılmışıdır. Nemli koşullar (%85 nem) desikatörlerin ve tuzların kullanımıyla, soğuk ve sıcak sulandırılmalar ise finnlar ve buzdolapları yardımıyla elde edilmiştir. Kompozil malzeme özelliklerindeki değişimlerin belirlenmesi için basma testleri yapılmıştır. Yapıştırılıp şartlandırılan numuneler yapıştırma dayancınm belirlenmesi için kayma testlerine tabi tutulmuşlardır. Anahtar Kelimeler : Yapıştırma, CFRP kompozit malzemeleri, Şartlandırma. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TESTING OF ADHESIVELY BONDED CFRP COMPOSITE to METAL STRUCTURES AKTULGA, Volkan M.S., Department of Metallurgical and Materials Engineering Supervisor : Prof. Dr. Alpay ANKARA January 1999, 61 pages In this study it is aimed to make a simulation of the behavior of adhesively bonded structures in rockets and aircraft structures in changing environmental conditions such as temperature and humidity. Wet conditions (85%RH) are obtained by using exsiccators and several salts. Thermal conditions are adjusted by close looped furnace and refrigerator systems. The changes in properties of composite materials are characterized by compression tests. Bonded and conditioned materials are tested in shear and factors affecting the bond strength and bond durability are examined and clarified. Keywords : Adhesive Bonding, CFRP Composites, Conditioning. Ill