Keltepe ve Sığır Yatağı tepeleri ile (Beypazarı) çevresinin florası
The flora of Keltepe and Sigiryataği hill (Beypazari) surrounding
  1. Tez No: 540361
  2. Yazar: AŞKIN ÖYKÜ ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Araştırma Ankara'nın kuzeybatısında kalan Beypazarı ilçesi sınırlarında bulunan Keltepe ve Sığır Yatağı Tepeleri ile çevresinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanından 2013-2014 yılları arasında, 691 adet bitki örneği toplanmıştır. 57 familya ve 221 cinse ait toplam 389 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Toplam 52 takson Türkiye için endemiktir. Endemizm oranı % 13,4'tür. Taksonların fitocoğrafya bölgelerine göre dağılımı şu şekildedir: 67'si İran-Turan elementi (% 17,2); 44'ü Akdeniz elementi (%11,3); 21'i Avrupa-Sibirya elementi (%5,4); 257'si çok bölgeli ve bölgesi belirlenemeyen (%66,1) taksonlardır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out on Keltepe and Sığır Yatağı hills and their surroundings within the borders of Beypazarı district located on the northwestern part of Ankara. Between 2013-2014, 691 plant specimens were collected from the study area. In total, 389 species and subspecies taxa belonging to 57 families and 221 genera were identified. A total of 52 taxa are endemic to Turkey. Endemism rate is 13,4 %. Distribution of the taxa according to phytogeographical regions is as follows: 67 of them Iranian-Turanian elemen (17,2 %); 44 of them Mediterranean element (11,3 %); 21 of them Europe-Siberian element (5,4 %); 257 of them widespread and other taxa whose regions could not be clarified (66,1 %).