Doppler ultrasonografi sinyalleri ile ceninin anne sesine tepkilerinin tespiti
Detection of fetal reactions to maternal voice using dopplerultrasound signals
  1. Tez No: 540360
  2. Yazar: AYLİN TAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT HARDALAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Doğum öncesi dönemde öğrenme olduğuna dair bilgiler cenine bu dönemde çeşitli yeteneklerin kazandırılması açısından önemlidir. Ceninin farklı seslere olan duyarlılıkları bu dönemde gerçekleştirilecek öğrenme modellerinde parametre olarak kullanılabilir. Anne sesini parametre olarak kullanabilmek için ceninin anne sesine duyarlılığının olması durumu sayısal olarak ifade edilmelidir. Bu çalışmada ceninin anne sesine verdiği tepkiler farklı durumlarla karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Veri seti annenin ninni söylemesi durumunda, bilinmeyen bir dişi bireyin ninni söylemesi durumunda ve herhangi bir uyaran olmayan durumda beyinde yer alan orta serebral arterden alınan Doppler ultrasonografi kayıtlarını içermektedir. Elde edilen kayıtlar hızlı Fourier dönüşümü, ayrık dalgacık dönüşümü ve otoregresif model yöntemleriyle analiz edilmiştir. Farklı sinyal işleme yöntemlerinin başarısı da analiz edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda ceninin anne rahminde çevreden gelen sesleri duyabildiği ve anne sesine özel bir duyarlılığı olduğu gözlemlenmiştir. Bu bilgiler göz önüne alınarak ceninin doğum öncesi süreçte deneyimlerini kullanarak öğrenme sürecinin olduğu ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Information about learning in prenatal period is important regarding gaining various abilities in this period. Sensitivity of the fetus to different sounds can be used as a parameter in learning models which will be realized in this period. Fetal sensitivity to maternal voice must be expressed numerically in order to use maternal voice as a parameter. In this study, fetal reactions to maternal voice have been analyzed by comparing them with different situations. Data set include Doppler ultrasonography recordings that have been taken from middle cerebral artery ,which is located in brain, for non-stimulating condition, singing lullaby by unknown female individual and singing lullaby by maternal voice conditions. The obtained records have been analyzed by using fast Fourier transform, discrete wavelet transform and autoregressive model methods. The success of different signal processing methods was also analyzed. As a result of the study, it was observed that fetus can hear sounds ,which are coming from environment, in uterus and fetus has a special sensitivity to maternal voice. All in all, it was argued that fetus have a learning process by using its experiences during prenatal period.